Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?
18 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 609 kez okundu.

Dişlerin gelişimi sırasında, çeşitli nedenlerden dolayı yapı ve diziliş bozuklukları meydana gelir. Bir çene yapısında normal olarak ilk önce ağzımızı kapadığımızda alt dişlerin, sonra üst dişlerin öne gelmesi sağlanır. Burada açıklayacak olursak; düzensiz dişlerin en önemli sebebi süt dişlerinin zamanından önce kaybedilmesidir.

Yine dişlerin düzensiz sıralanmasında kapanma hataları meydana gelmektedir. Bir bağımlılık türü olan sigara, dişlere renk bozukluğu verir. Kişi de diş eti sorunları oluşumuna neden olurken dişlerde kahverengi renk plağı görülür. Yine bu durumda canlılığını kaybeden dişler gri renkte görünür. Bazen içtiğimiz saf mineralli H2O su da bile sodyum florunun bulunması dişlerde kireçlenmelere yol açar.

Yapısal diş etinin korunmasında şüphesiz olarak beslenmenin önemli bir yeri vardır. Alınan besinlerde A,D ve C vitaminlerinin olmasını dikkat etmeliyiz. Bu kullanılan besinler dişlere ve diş etinin gelişimine yüksek oranda fayda sağlayacaktır. Yine yumurta ve süt ürünleri diş eti gelişimini destekler.

Çocuklara yumurta yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Şekerli yiyecekler tek başına yenmek yerine, ana yemeklerle birlikte tüketilmelidir. Aksi takdirde kolesterole yol açmaktadır. Sert cisimleri diş ile kırmak ve tırnak yeme alışkanlığı diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Bu diş minesine de zarar verecektir. Diş çürüklerinin önlenmesi amacıyla günde en az 2 defa fırçalamak gerekir.

Diş fırçası seçerken hassas yumuşak kıllı fırçalar seçilmelidir. Sert fırçalar, diş etlerini travmaya uğratacağından ötürü diş etlerinin zarar görmemesi ve gelişimi için yumuşak diş fırçaları seçilmelidir. Diş eti problemlerinde erken tanı için, diş hekimlerine yılda en az iki kez başvurmayı ihmal etmemeliyiz.

Verilen tüm önerilerin kişisel olarak dikkate alınması diş eti problemlerini en düşük seviyeye indirecektir. Sonuç olarak AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NASIL KORUNUR sorusuna verilecek cevap ve önerilerimiz; beslenme alışkanlıklarında yapacağımız birkaç ufak değişiklik ağız hijyeni ve yapısının gelişimini artıracaktır. Kahve ve çay içildikten sonra herhangi bir şey tüketilmeyecekse ağız bir suyla çalkalanmalıdır.

Diş hekimine gitmek için problemin kaynağı beklenmemeli, yılda en az iki defa gidilmelidir. Diş fırçaları ayda veya bir buçuk ayda bir kez değiştirilmelidir. Bir doktorun önerisince, beyaz peynirin diş etine ve gelişimine katkı sağladığı saptanmıştır. Bir başka beyaz sayfada görüşmek üzere, dişlerimizin değerini bilip gülüşümüzü yüzümüzden eksik etmeyelim.

Ağız ve diş problemleriniz için Hastane randevu işlemlerinizin ardından Adana’daki Fatma Timuçin Diş Hastanesi ne başvurarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git