Ailelerin Problemli Çocuklara Yaklaşımı

Ailelerin Problemli Çocuklara Yaklaşımı
8 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 903 kez okundu.

Pek çok ebeveyn çocuklarının, uyku zamanları, sokağa çıkma durumu, aşırı inatçılık, zamansız ağlama, her zaman istediğini elde etmeye çalışma, kardeş kavgaları, ödevler, sorumluluklar ve daha birçok sorunda çocuğuyla iş birliği yaparak sorunu çözmek istemektedirler. Çoğu anne- babanın sorduğu problemli çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır sorusunun cevaplarına gelecek olursak;

Problemli Çocuklara Karşı Yapılması Gerekenler

Anne – babanın tek başına bulacağı bir çözüm yerine çocuğun problemin çözümüne katılması daha etkilidir. Ancak iş birliği için dikkate alınması gereken önemli hususlar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi problemli çocuğa yaklaşım için sakin bir zaman diliminin belirlenmesidir. Çocuğun öfkeli ve sinir anında onunla iletişime geçilip problemi çözmeye çalışmak, problemi çözülemeyeceği gibi daha büyük problemlere yol açabilir. Çocuğu dinlerken asla sözünü kesmemeli problemi kendi açısından anlatmasına izin verilmelidir.

Ebeveynlerin Uygulaması Gereken Çözüm Ne Olmalıdır

Ebeveynlerin düşündükleri çözüm önerileri çocuğa dayatılmadan aktarılmalı ve bu konu üzerinde çocukla tartışılmalıdır. Hangi çözüm yönteminin seçileceğine ve uygulanacağına sadece ebeveynler değil çocukla birlikte karar verilmelidir.

Genel olarak çözüm yöntemlerine bakıldığında sonuca ulaşmak için çocukla çalışıldığı unutulmamalıdır.

Çocuğun Sorununa Çözüm Bulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar problemlerinin zaman zaman aile desteğiyle zaman zaman da kendi çabalarıyla çözer. Çocuğun basit derece de problemleri çözmesi için ebeveynlerin çocuğa fırsat vermesi gerekir. Problemin çözümünde ortam hazırlanmalıdır.

Örnekler İle Açıklamak

Arkadaşıyla oyuncak tartışmasına giren çocuk ilk başta ebeveyn tarafından çocukların kendi getirecekleri çözüm izlenmelidir. Çözümü bulan çocuğun öz güven duygusu da gelişir. Başka bir şekilde düşünmek gerekirse çocuk tüm çabalarına rağmen çözüm bulamıyorsa o zaman anne-babadan yardım istemelidir. Anne- baba ve çocuk ortak kararla problemlere çözüm getirebilir. Daha sonra sorunun çözülüp çözülmediği ebeveyn tarafından sürekli takip edilmelidir. Örneğin; arkadaşıyla kavga etmiş olan bir çocuk bulunan çözüm ile barıştırıldığın da arkadaşıyla yeni şeyler yapmaya başlamasını izlemek çözüm sürecinin son basamağı için oldukça önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git