Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Ne İşe Yarar?
20 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 721 kez okundu.

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz bir yağ olan argan yağı, sıkça tükettiğimiz zeytinyağı ile benzerlik göstermektedir. Fas’ta yetişen bir ağaç olan Arganın tohumlarından elde edilen bu yağ, hem cilt hem de saç bakımında kullanılmaktadır. Peki, argan yağı ne işe yarar? Cilt tarafından hızlı emilen yağlardan biri olan bu yağ, kuruyan cildinize hızla yumuşaklık kazandırır ve teninizin pürüzsüz olmasını sağlar.

Argan Yağının Cilde Faydaları

Bu yağ kırışıklık ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur ve cildin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca argan yağının faydaları arasında sivilce oluşumunu engellemek ve oluşmuş sivilceleri tedavi etmek gibi etkileri de yer almaktadır. Geceleri yatmadan önce, temizlenmiş cildinize bir pamuğa birkaç damla damlattığınız yağı tüm yüzünüze ya da problemli bölgelere lokal olarak uygulayarak kullanabilirsiniz. İlk uygulamadan sonra cildinizin canlandığını gözlemleyebilirsiniz. Bu yağ ayrıca; göz altı kırışıklıkları, iltihaplanma ve tahrişler ve cilt çatlaklarının tedavisinde de etkilidir. Stres, kirli hava, sigara, alkol tüketimi gibi olumsuz durumlar, hücre yenilenmesini zorlaştırır ve cildin daha erken yaşlanmasına neden olur.

Argan Yağının Saça Faydaları

Cilde olan olumlu etkilerinin yanı sıra, argan yağının faydaları arasında saç için sağladığı olumlu etkiler de yer alıyor. Saçların beslenmesine ve daha canlı görünmesine yardımcı olan bu yağ, ayrıca kırılmış saç uçlarını onarır ve mat görünen saçların parlamasını sağlar. Yanlış boya uygulaması sonucunda saçta oluşan yıpranma, koparak dökülmeler ve mat görünümü gidermek için, argan yağını saç uçlarınıza ve az miktarda da saç diplerinize dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirdikten sonra saçınızı bağlayın ve bu yağı yarım saat süreyle saçınızda bekletip durulayın. Bu saç maskesini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulama ile birlikte argan yağının saça faydalarını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git