Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?
17 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 541 kez okundu.

Anne adayları 9 ay geçen hamilelik sürecinden sonra bebeklerini kucaklarına alırlar. Her ne kadar mutluluk veren ve aynı zamanda da gururlandıracak bir durum olsa da birçok sorun da beraberinde gelir. Anne adayları artık anne olunca ruhsal ve psikolojik yönden sorunlar ile karşılaşırlar. Bu sorunlar arasında doğum sonrası depresyon ve lohusalık hüznü yer alır.

Lohusalık Hüznü Ne Demek?

Lohusalık Hüznü; yeni anne olan bayanların hemen hepsinde gözlenen ruhsal bir sorun olmaktadır. Anne olduğunu öğrenen bayanlar doğumdan sonraki 3 ile 4 gün aralığında değişik ruhani durumlar içerisine girerler. Bir anda ağlarken, bir anda gülmeye başlarlar ve bu dönemde çok hassas olurlar. Lohusalık hüznü yaşayan bayanlara tıbbi bir tedavi uygulanmaz; ancak ailesi destekçisi olmalıdır.

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Lohusalı hüznünü bayan atlatamazsa; bu ciddi bir boyuta taşınır ve artık doğum sonrası depresyona dönüşür. Doğumdan sonraki 2 ile 8 hafta içerisinde doğum sonrası depresyon gözlenebilir ve bu depresyonun süresi 1 yıla kadar devam edebilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git