Gebeliğin Başlangıcında İdrar Sorunları

Gebeliğin Başlangıcında İdrar Sorunları
18 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 636 kez okundu.

Gebeliğin başladığı dönemlerde idrar renginde ve kokusunda çok bariz değişiklikler olur. Bunun nedeni vücudun ph dengesindeki dalgalanmalardır. İdrar kesesine baskı yapan şişkinlik ve hormonel başka durumlardan dolayı aşırı idrara çıkma bazen can sıkıcı olabilir.

Hamilelikte idrar rengi nasıl olur? sorusuna tek ve net cevap vermek gerekirse renginde koyulaşma olur ve bariz bir ağır kokusu olabilir. Bunun nedeni dengelenemeyen vücudun alışma sürecidir diyebilirsiniz. Anadolu’da bir çok bayan gebeliğini bu şekilde test edebilir. Hamileliğin başlarında aşırı idrara çıkma durumu sistit olarak algılanabilir be üşütmekten ileri geldiği sanılır. Sistit ile gebelik arasında fark vardır, sistit olmuş bir bayan tuvalete gittiğinde idrarını yapmakta zorlanır ve yanma yaşar, gebe kalmış bir bayan ise rahat bir şekilde tuvaletini yapar ve idrar miktarında azalma gözlemlenmez.

Gebelikte idrarın yağlı olmasının temel nedeni bilinmese de illa ki tıbbi bir açıklaması vardır. Anne adayı gebeliğinden emin olmak için bir kabın içerisine idrarını yapıp ışık altında gözlemleyebilir. İdrar içerisine sıvı yağ karışmış gibi parlama olacaktır. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir. Hamileliğin en erken belirtilerinden biri olarak tanımlanır.

Bazı gebe bayanlar idrarında kan şikayeti ile doktora başvurur. Bunun nedeni çeşitli etmenler olabilir; idrar yollarındaki herhangi bir enfeksiyon, taş, kum gibi durumlar buna sebep olabilir. Hamilelik süresince kullanılan yanlış ilaçlar ve diğer hastalıklarda buna sebep olmaktadır. Yani sonuç olarak hamilelikte idrarda kan olması hiç normal bir durum değildir. Karşılaşılması halinde doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte idrarda ağır koku hissedilmesi çok sık tuvalete gitmekten dolayı vücuttaki sıvı kaybından kaynaklanabilir veya bir idrar yolları problemi olabilir. Susuz kalmış vücut hem bebek için hemde anne adayı için risk oluşturur. İdrarında koku hisseden gebe bayanlar bol miktarda su tüketmelidir.

İdrarda yanma şikayeti yine hamile kalmış bayanların şikayetleri arasındadır bu durumun gebelik ile alakası çok nadir olabilir. Genellikle idrarda yanma hissi üşütmekten ileri gelen enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Gebelikte olan her idrar sorunu çok ciddiye alınması basit olarak görülen olağan durumlar bile hekime detaylı şekilde danışılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git