Gebeliğin Erken Dönemlerinde Bebeğin Hissedilmesi

Gebeliğin Erken Dönemlerinde Bebeğin Hissedilmesi
4 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 547 kez okundu.

Gebeliğin Erken Dönemlerinde Bebeğin Hissedilmesi

Anne karnında rahime yerleşen döllenmiş yumurta artık kendini büyütmeye hazırdır be rahime yerleşme esnasında genellikle fazla kilolu olmayan anne adaylarında sancılar yaratır. Adet sancıları ile karıştırılabilen bu sancılar döllenmiş yumurtanın rahim zarına yapışarak zarın içeri doğru gömülmesinden kaynaklıdır. Kilolu ve ikinci gebeliği olan anne adayları bunu çok nadir hisseder veya hissetmeyebilir. Ancak ilk gebeliği olan zayıf anne adayları bunu ani bir sancı, bir bıçak batması olarak hisseder.

Rahime yerleşen döllenmiş yumurta bir kaç gün sonra eğer gerekli besinleri anneden alabilirse büyümeye başlar ve anne bunu hissebilir. Bağırsak bölgesinin iç kısmında elde durmayan ıslak bir sabun parçası varmışcasına kayan bir madde hisseder. Bazı anne adaylarında bu şekilde olmayabilir ilk hissetmeler. Kimi bayanda rahim bölgesinde seyirmeler şeklinde olur. Tıpkı bir nabız atışı gibi pıt pıt pıt diye hissedilir.

Gebeliğin öğrenilmesinin ardından psikolojik olarak ciddi alınganlık ve aşırı korumacılık kendini gösterir. Gebelik öğrenilmeden öncesindede anne adayı yersiz duygusallık yaşar ve annelik güdüleri tetiklenir. Aşırı duygusallık ve alınganlık bile hamilelek belirtileri arasında gösterilir.

Karına saplanan bıçak hissi hamilelikte korkulacak bir durumdur aslında ancak daha gebeliğin ilk haftalarında gerçekleşen bu durum vucudun bebek ile birleşiminden kaynaklandığı çoğu kez kanıtlanmıştır. Yinede ani sancılar bebeğin tehlikede olduğunun siyali de olabilir. Genellikle uzman hekimler ilk haftalarda anne adaylarının dinlenmelerini önermektedir.

Bazen bebeğin hissedildiğini sanan anne adaylarının hissettiği şey bağırsak hareketleri olabilir çünkü bebek ilk oluşumunda bir toplu iğnesinin topu büyüklüğündedir ve nadir anne adayı onun hareket ettiğini hisseder. Bağırsaklardaki kabızlık veya ishal durumları anne adaylarını bebeğin hareketiymiş gibi heyecanlandırabilir.

Yine aynı şekilde bebek şeklinde kendini gösteren belirtiler başka hastalıklarında nedeni olabilir. Adet günü geçmiş ve karın altı sancı çeken bir bayan için gebelik tabi ki de söz konusudur ancak bu %100 değildir. Çeşitli bayan hastalıkları veya değerlerindeki farklılıklar, hormonel bozulmalarda aynı hamilelik belirtileri gibi kendini gösterir. Bu gibi durumlarda erken tanı önemlidir. Gebelik beklense bile bu tip şikayetler olduğunda doktora başvurulmalıdır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git