Gebeliğin İlk Haftası Beslenme

Gebeliğin İlk Haftası Beslenme
4 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 602 kez okundu.

Gebeliğin İlk Haftası Beslenme

Anne vücudun yerleşen döllenmiş yumurta büyümek için gereken malzemeleri anne vücudundan dağlamaktadır anne adayının bünyesi bu dönemde iki kat daha fazla enerji sarfetmektedir bu nedenle anne olacak bayanlar beslenme alışlanlıklarına ekstra özen göstermelidir. Bebek yerleştiği anda folik asit ihtiyacına gerek duymaktadır bir çok anne adayında folik asit eksikliği nedeniyle bebekte sağlıklı gelişme olumsuz etkileniyor bu nedenle tıpkı bir ilaç alır gibi folik asit içeren besinler saatinde ve düzenli olarak gereken miktarda yenmelidir.

Demir eksikliği hamilelikte karşılaşılan diğer sorunlardan biridir demir ihtiyacının eksik kalması durumunda anne adayı toprak bile aşerebilir vücudun eksik olan vitaminlerini bebek farklı şekilde sinyaller göndererek belli eder. İlaç takviyesi gebeliğin başlarında tehlikeler yaratabilir bir doktor tavsiyesi üzerine hareket edilmelidir. Doktor imkanı olmayan anne adayları her ne olursa olsun ilaçtan uzak durmalıdır. Demir ihtiyacını ıspanak gibi doğal besinlerden takviye edebilir.

Aşırı baharatlı, acı ve ağır yağlı yiyecekler mide ve bağırsak sistemi üzerinde olumsuz etki yaparak anne adayının zor anlar geçirmesine neden olabilir. Acı yiyecekler mide yanmalarına ve kabızlıkta bağırsak burulmalarına neden olur anne adayı çoğu kez bu bağırsak hareketlerini bebeğin tehlikede olduğu düşüncesiyle bağdaştırır sonucunda da psikolojik sıkıntılar baş gösterir.

Uyku tetikleyici ayran yoğurt süt gibi ürünler tüketilirken dozajı aşılmamalıdır. Bu tür ürünler zaten anne vücudunda var olan aşırı uyku halini tetikleyerek ekstra yorgunluk yaratır. Tıpkı bir ilaç alır gibi düzenli program yapılarak gerekli olan vitamin ve mineraller gerekli miktarda azar azar alınmalıdır.

Anne vücudunda daha önceden var olan reflü hamilelikte kesinlikle doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Gebelikte hassas olan mide ve sindirim sistemi daha önceden var olan hastalık sebebiyle daha da sorun yaratabilir. Reflüsü olan hamile bayanlar öğün sayısını çoğaltmalıdır tek öğünde büyük porsiyon yemekler yerine daha küçük miktarlarda belli aralıklarla yemeyi tercih etmelidir.
Bağırsakları zorlayıcı lapa şeklinde gıdalar tüketilmekden kaçınılmalıdır, kabızlık hamilelikte her bayanda hemen hemen gözlemlenen bir problemdir ve bol sıvı alınarak bu problem ortadan kaldırılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git