Gebeliğin İlk Haftası Yapılması Gerekenler

Gebeliğin İlk Haftası Yapılması Gerekenler
7 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 629 kez okundu.

Gebeliğin İlk Haftası Yapılması Gerekenler

Gebeliğin ilk haftası bebeğin gelişiminde en önemli zamanlardır diyebiliriz ve bu zamanlarda hata yapmadan doğru hareket eden bir anne adayı hem kolay hemde sağlıklı bir şekilde bebeğini dünyaya getirebilir. Gebeliğin ilk haftasından itibaren anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri beslenme alışkanlığıdır.

Hamileliğin başladığı günden itibaren vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şey folik asittir. Planlı bir gebelikte en az 2 ay öncesinden folik asit alımına başlanmalıdır. Folik asit; ayçekirdeği, bezelye, enginar, süt, maydanoz, mercimek, karaciğer de yeterli miktarda bulunur bu besinler kesinlikle tüketilmelidir.

Tüketilmesi gereken besinlerin bir diğer başında süt, yoğurt ve süt ürünleri yer alır, anne adayı bunları yemekten hoşlanmasa dahi kesinlikle cazip bir hale getirip tüketmelidir. Ayrıca balık ve ceviz tüketmek bebeğin zekası açısından önemlidir. Cevizin kabuğunun altındaki iç kısmının beyine benzetilmesi bebeklerde ve çocuklarda ne denli önemli olduğunu vurgulamak adınadır.

Sıvı ihtiyacı bu dönemde çok fazla olacağı için bol ancak düzenli şekilde su içilmeli bunun yanında doğal meyve suları mutlaka tüketilmelidir. İlk aylarda bebeğin bütün organlarının geliştiği bilinmeli ve buna göre bilinçli şekilde bütün gerekli vitamin ve minareller alınmalıdır.

Gebeliğin ilk haftasında çok kirli açık veya kapalı alanlarda durulmamalıdır. Genellikle yaşanılan bulantılar, kusmalar, baş dönmeleri bebeğin oksijensiz kaldığı durumlarda olduğu sanılmaktadır ve bunun için ferah temiz ortamlarda bulunulmalıdır.

Hastane, umumi tuvalet, devlet daireleri v.b insanların çok fazla kullandığı ve aşırı mikrop barındıran yerlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Vücuda alınacak herhangi bir virüs bebeğide anneyide olumsuz etkileyecektir.
Spor yapmak kuralı ilk haftalar için geçerli değildir. Hamile olduğu hissine sahip bir anne adayı spor yapmaktan ziyade dinlenmelidir. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında sağlıklı bir doğum için tabiki basit sporlar yapılmalıdır. Ancak ilk hafta spor yapmak düşük tehlikesini ortaya çıkarmaktadır.

Ek vitamin takviyesi kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi dışında kendi başınıza halsiz hissetiğiniz dakikalarda içtiğiniz kapsül vitaminler bir antibiyotik kadar zararlı olabilmektedir. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda vitamin almalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git