Gebelik Başlangıcında Ciltteki Değişimler

Gebelik Başlangıcında Ciltteki Değişimler
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 608 kez okundu.

Gebelik başlangıcında ciltteki değişimler

Gebelik daha başladığı anda vücudun her yerinde çok bariz değişimler gözlenir ancak gebe bayanların %50 sinde gözlemlenen diğer değişiklik de cilt problemleri olabilir.

Halk arasında doğruluğu kanıtlanmamış hurafelere göre kız bebek annenin güzelliğini alarak anneyi çirkinleştirirken, erkek bebek anne adayını güzelleştirir bilgisine inanılır. Bunun tabiki de tıbbi bir kanıtlanırlığı yoktur. Hamile kalan bir bayanın yüz bölgesinde güneş yanığı şeklinde kararmalar oluşabilir bu lekeler kimi zaman doğum sonrasında devam etse de genellikle doğum ile birlikte yok olur.

Daha ilk hamileliği olan bir anne adayı eğer kıl problemi yaşıyor ise hamilelik ile birlikte bu tüylerin azaldığını görür bunun sebebi gerek alınan kilolar nedeniyle gerek hormonların değişiklik göstermesi ile yorumlanabilir.
Seyrek saçlı bir anne adayında gebelik başladığı anda saç çoğalması olur ise de bu durumun kalıcı olmadığını bilmesi gerekir.

Şöyle düşünün ki hamilelik başladığı anda artık o vücut sadece size ait değildir belirli değişiklikler karşısında şaşkınlık göstermeniz yersiz olur. Bazen çocuğun karekteri bazen de fiziksel görünüşü hakkında size bilgiler sunar aslında bu değişimler.

Gebelikte olumsuz cilt değişimleri;

Alın ve yanak bölgesinde güneş yanığı şeklinde kararmalar, yüz bölgesinde tüylenme, karın ve bel bölgesinde tüylenme, sivilce ve siyah noktalar.

Gebelikte olumlu cilt değişimleri;

Artan kadınlık hormonu ve alınan kilolar sebebi ile ten renginde açılma ve var olan istenmeyen tüylerin dökülmesi, vücudun diğer kısımlarında şikayet edilen hormon dengesizliğinden kaynaklı tüylenmelerin yok olması. Bunun temel nedeni hormon dengesinde farklılıklar oluşmasından kaynaklıdır.

Cilt kuruluğu ilk zamanlarda bir çok anne adayının şikayet konusudur. Kuruyan cilt her türlü problemi yaratır en başta kırışıklık problemini doğurur. Bu şekilde bir sorun hissedildiği anda uzan kişiler tarafından bebeği etkilemeyecek cilt ile uyumlu kozmetik ürünleri kullanılmalıdır.

Ani kilo artışı nedeniyle kılcal damarlarda çatlamalar ve özellikle beyaz tenli anne adaylarında yanaklarında kızarıklıklar başlar bunlar başladığı anda önlem alınmalı ve gerekli müdahale hemen yapılmalıdır. Gebeliğin başladığı gün itibariyle bir cildiyeye giderek neler yapılması konusunda detaylı bilgi edinilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git