Gebelik Başlangıcında Rahim hareketleri

Gebelik Başlangıcında Rahim hareketleri
2 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 628 kez okundu.

Gebelik başlangıcında rahim hareketleri

Gebelik başladığı ilk hatta babadan gelen sperm hücreleri anne adayının yumurtalıklarına ulaşır ve 12 saat içinde döllenmesi gerekir ancak 1000-1200 tane sperm hücresi döllenir ve oradan rahime sağlıklı şekilde sadece biri kabul edilip taşınmaktadır bu taşınma 5 gün sürebilir. Bu süreç hamileliğinizin ilk haftası yani yeni oluşumun başları olarak adlandırılır. Rahime taşınan döllenmiş yumurta korunmak adına rahim duvarının içerisine gömülür.Sağlıklı bir bayan her ay adet görür ve bebeğin saklandığı rahimin iç duvarı her ay adet kanaması ile birlikte yenilenerek kendini bebeğe hazırlar. Östorojen hormonu her ay düzenli olarak bu rahmin iç duvarlarının yeniden bebek için hazırlanması için yenilikler yapar. Bebek için her ay yeniden yeniden yapılan bu düzen eğer gebelik gerçekleşmiş ise daha fazla çalışmaya başlar ve bebeği saklayıp büyütmek için çalışır. Ancak gebeliğin olmaması halinde yeni bir adet döngüsü boy gösterir ve her ay olduğu gibi bir miktar kan ile dışarı atılır.

Rahim kasları çok hareketli olması halinde koruduğu bebek için tehlike yaratabilir. Masum sanılan bir çok gıda rahim kaslarını harekete geçirmektedir bunlardan biri adaçayıdır. Adaçayı hamile bayanlar için sorun teşkil edebilir her ne kadar doğal olsa bile çok da masum değildir.

Gebeliğin başlarında cinsel isteksizlik tamamen bebeği koruma iç güdüsüyle oluşur rahim hareketleri veya fiziksel bir sebebi yoktur. Aslında her anne adayı cinselliği yaşamak ister ancak bebeğe zarar gelir düşüncesi bunu köreltir.
Bebeği kabul eden rahim kendini büyütmek ve geliştirmek isteyecektir bu süreçte anne adayı kasıklarında kramplar ve sancılar hissedebilir bu tamamen vücudun bu yeni duruma alışma sürecidir. Bu esnada büyüyen rahim idrar torbasına baskı yapacak ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissettirecektir.

Bebek bu sıradan beslenmeye başlamıştır ve rahim içindeki kasılmalardan az etkilenebilir. Bu dönemde gereken önem gösterilerek şiddetli çarpmalardan ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Her ne kadar döllenmiş yumurta rahim duvarında gömülü olsa da yüksek risk durumlarında gebeliği sonlandırabilir. Bu gibi durumlarda derhal doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git