Gebelikte İshal

Gebelikte İshal
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 713 kez okundu.

Gebelikte İshal

Gebelik başladığı andan itibaren rahim çevresinde olan organlarda illaki değişmeler ve vücut hormon dengesinden kaynaklı farklılıklar olacaktır. Genellikle hamilelikte en çok bağırsak şikayeti kabızlık yönünde olsa dahi ishalde var olabilecek gebelik şikayetlerindendir. Gebelikte ishalin nedeni hafif şekilde gıda zehirlenmesi olarak belirtiliyor. Kramplar şeklinde kendini gösteriyor sıcak mevsimlerde tüketilen süt ve yumurta ürünlerinin çoğunlukla sebep olduğu bu basit zehirlenmeler gebelikte sorun teşkil eden ishale neden olabiliyor.

Gebelikte ishali bastırmak için normal kişilerde seyreden ishal tedavileri evde uygulanabilir. Doktora başvurmadan herhangi bir bitki çayı veya ilaç tüketmek kesinlikle bilinçsizlik olur. Haşlanmış patates, mercimek çorbası, pirinç lapası tüketilebilir.

Gebelikte ishal bebeğe zarar verir mi?

Anne adayının ishal olması bebekle alakalı bir sorun yaşatmaz ancak haddini aşmış şekilde tuvalete çıkmak ve şiddetli kraplar halinde seyreden bir ishal annenin vücudunu bitkin düşürür ve bebeğin alacağı vitaminler konusunda yokluk yaratabilir. Tüm bunların dışında oluşan basit ishaller (günde 3 defa tuvalete gitmek) anne metabolizması tarafından halledilebilir sorunlardandır.

Gebelikte ishal tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Basit olmayan ve 24 saatten fazla uzun süren ishallerde hemen bir hekime başvurulmalıdır. Doktorlar gerekli testleri yaptıktan sonra vucuda uygun ve zararsız olan antibiyotik tedavisine başlar. Eğer anne vücudu antibiyotiğe elverişsiz ise serum bağlanır ve ishalin şiddeti azaltılarak yok edilir.

Gebelikte ishal nasıl geçer sorusuna en basit yanıtlar şu şekildedir;

İçilen sular kuyu suyu değil hazır su olmalıdır, çiğ salam, pastırma, rafadan yumurta gibi bakterileri üretebilecek besinler tüketilmemelidir. Çok taze olan hazır gıdalar tüketilmelidir, son kullanma tarihi yaklaşmış besinlerden uzak durulmalıdır. Süt ürünleri bebeğin gelişimi için önemlidir ancak pastörize olmayan sür ve süt ürünler faydadan çok zarar sağlayabilir. Bu tür sütlerden yapılmış yoğurt, taze peynir gibi ürünler tehlike arz eder.

Gebelikte ishal krampları bebeğe zarar verir mi?

Gebelik ishallerinde bağırsaklardaki kasılmanın bebeğe zarar vereceği düşünülmektedir anca böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca bu kramplar bebeğin düşme tehlikesinde olduğu sancılar ile karıştırılabilir. Bunu ayırt etmekte zorlanıyorsanız bir bilirkişiye danışmalısınız. Bağırsak krambı sandığınız bir sancı gerçekten bebek için tehlikenin sinyali olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git