Gebelikte Olumsuzluklar

Gebelikte Olumsuzluklar
2 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 597 kez okundu.

Gebelikte olumsuzluklar

Gebeliğin başladığı ilk haftadan itibaren anne adayının vücudunda bir çok olumsuzluk meydana gelir bunların çok nadir farklı sebepleri olabilir ancak büyük bir kısmı gebelik kökenlidir.

1.Kabızlık;

Hamileliğin ilk haftalarından doğuma kadar çoğu anne adayının ilk şikayetidir kabızlık bunun temel nedeni gebe kaldıktan sonra hormonların seviyesindeki yükselme nedeniyle düz kaslar gevşer ve bağırsaklarda bu şekilde tembelleşir. Doktora danışmadan doğal bitki çayı bile içmek bebeğinize zarar verebileceği için çözümü mutlaka hastanede aranmalıdır.

2.Halsizlik;

Gebelik hormonlarının düz kasları gevşetmesi nedeniyle anne adayında sürekli uyuma istegi, halsizlik, dinlenme isteği gözlemlenir. Bu halsizlik ve uyku hali bebeğin gelişimi sırasında ilerleme kaydederken bir anda yok olur. Bu uyku ve halsizlik halinde kahve içmek ve diğer uyarıcı maddeler kullanmak tehlikeli olabilir. Beklenmeyen bir gebelik olsa bile bunlara dikkat edilmelidir.

3.Vajinal Akıntı;

Tıp bunun temel nedeninin hamilelikle nasıl bağlantısı olduğu hakkında detaylı bilgi vermese de bütün anne adaylarının yaşamış olduğu belirtilerdendir. İlk haftalardan da başlayabilir hamileliğin sonlarına doğru da görülebilir. Beyaz renkli veya çiğ yumurta akına benzeyen hafif kokulu bir akıntıdır. Genişleyen vajinanın salgıladığı bir bakteri engelleyici etkisi olduğu sanılmaktadır. Açık renkli olmayan veya kötü kokulu akıntılar tehlikeli olarak görülmektedir böyle bir durumda hemen test yaptırarak sebebi öğrenilmelidir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olarak baş gösterebilir.

4.Aşırı idrara çıkma isteği;

Her gebelikte bu bulgu pek yaşanmasa da pek çok gebe bayanın şikayetidir. Rhimin idrar torbasına yaptığı baskı göz önünde tutulur be sık idrara çıkma nedeni olarak gösterilebilir. Ayrıca gebelik hormonlarının düz kasları gevşettiği hatırlanılırsa bu da idrar yollarının gevşemesine ve idrarı tutmada zorluk yaşamaya neden olabilir.

5.Karın altı Sancısı;

Bayanların gebe kaldıktan sonraki ilk haftalarında yani düzendeki adet döngülerine denk gelen günlerde yaşadığı sancıdır alt karın ağrısı. Her gebe bayanda görülmez nadir bile olsa gebeliğin ilk belirtisidir denilebilir. Bu sancı çoğu yaşayan bayan tarafından adet sancısı ile karıştırılmaktadır ve ağrı kesici ilaç alımına yönetilmektedir. Bu alınan ilaçlar henüz 1 haftalık gebelik sürecinde bebekte olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git