Hamileliğin 3. Haftası

Hamileliğin 3. Haftası
20 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 624 kez okundu.

Hamileliğin 3. Haftası aslında bebeğin yaşamına başladığı ilk haftadır, diyebiliriz. Bundan önce anne adayı tarafından geçirilen ilk 2 hafta da bebek daha tabakasının hazırlanmasını bekliyordu ve yumurtlama yapılarak dışarıya atılıyordu. 3. Hafta ile birlikte artık endometrium tabakasının içinde yaşamaya başlıyor ve birçok gelişim özelliği de gösteriyor. Bakalım 3. Haftada anne adayını ve bebeği neler bekliyor?

Hamileliğin 3. Haftası’nda Birleşme Sağlandı

Bu haftada dışarı atılan yumurta hücresi sperm hücresi ile birleşme sağlıyor. Birleşmenin meydana gelmesi için rahimden on binlerce sperm hücresi yumurtaya atılıyor ancak; bu sperm hücrelerinden sadece teki yumurta hücresi ile birleşme sağlıyor. Bu sayede bebek artık anne karnında gelişme göstermeye başlıyor.

Hamileliğin 3. Haftası’nda Hücre Gelişimi

Yumurtalıktan atılan yumurta hücresi ile spermlerden bir tanesi birleştikten sonra bebeğin hücreleri gelişmeye başlıyor. Yumurta hücresinde 23 hücre alan ve sperm hücresinden de 23 kromozom alan bebeğin 46 kromozomu meydana geliyor ve babadan gelen kromozom hücreleri bebeğin cinsiyetini belirlemeye yardımcı oluyor. Her geçen gün bir önceki günden 2 kat fazla hücre artışı yaşanıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git