Ağız ve Diş Sağlığınıza Dikkat Edin

Ağız ve Diş Sağlığınıza Dikkat Edin
29 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 886 kez okundu.

Ağız ve diş sağlığı bireylerin en fazla önem vermesi gereken konular arasında yer alır. Tüm dünyada insanların sıklıkla sorun yaşamasına neden olan dişlerin bakımının bu yüzden iyi yapılması gerekir. Konuşma, lokmaları çiğneme, yutma gibi işlevleri olan ağız ve diş yapısı ihmal edildiği takdirde beklenmedik sonuçlarla karşılaşılabilir.

Diş çürüğü genellikle şekerli gıdaların fazla tüketilmesi sonucunda oluşur. Kendi kendine düzelmesi ise mümkün değildir.  Diş çürüğü ve diş iltihaplanmaları yaşanan başlıca problemler arasında yer alır. Bazen çene kemiğinin erimesine bile yol açabilir.

Dişlerde oluşan çürüklerin diğer nedenleri arasında duyarlı bir diş yüzeyine sahip olmak ile yiyecek artıklarının bulunması sayılabilir.

Dişlerin düzenli bir şekilde temizlenmemesi durumunda mikroplar birikir ve ağızda bulunan bakteriler tarafından yiyeceklerdeki şeker kullanılarak dişlerin üzerinde bir plak oluşması sağlanır. Şekerli gıdaların içindeki asitler de diş minesini eriterek bir süre sonra ağrıya neden olurlar.

 Yapılan hatalardan biri de sert gıdaları dişlerle kırmaya çalışmaktır. Bu diş minesi çatlamasına neden olur. Aynı zamanda koruyucu etkisini ortadan kaldırır.

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek açısından asitli ve şekerli gıdalar fazla miktarda tüketilmemeli, dişler sıklıkla fırçalanmalıdır. Diş fırçası seçerken fazla büyük olmamasına, arka dişlere ulaşabilmesine özen gösterilmelidir.

Ayrıca  düzenli olarak diş hekimine gitmek de yapılması gerekenler arasındadır. Böylelikle erken teşhis ile diş kaybının da önüne geçilebilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git