Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?

Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?
28 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 611 kez okundu.

İnsan bünyesindeki en doğal durumlardan biri olan terleme, tıpkı diğer vücut faaliyetleri gibi vücudun dışarıya fazla suyu atması veya üreleri deri yoluyla dışarı atma çabasıdır. Terleme her ne kadar zararsız bir vücut faaliyeti olsa da aşırı olması vücutta su kaybına ve kötü koku sebebiyle de kişinin yaşam kalitesinin düşmesine sebebiyet verebilmektedir.

Özellikle kişiyi en fazla rahatsız eden terlemelerden biri olan koltuk altı terlemeleri, yaz aylarının gelmesiyle birlikte daha da büyük bir soruna dönüşmektedir. Normal düzeylerde gerçekleşmesi halinde bir zararı olmayan terlemelerin, aşırı olması durumunda hem bir sağlık sorununun göstergesi olması hem de kişiyi rahatsız etmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Peki, rahatsızlık veren bu aşırı terleme nasıl önlenir? En bilinen ve yaygın olan yöntemlerden biri olan parfüm ve deodorantlar her ne kadar kokuyu bastırsa da, terlemenin önüne geçemediği için kısa süreli çözümler olmaktadır. Terleme vücuttaki toksinleri dışarı attığı için terlemenin sona erip hiç terlemenin olmaması da vücut için tehlikeli bir durum arz etmektedir.

Aşırı terlemeyi engellemek amacıyla tam bir çözüm olmamakla birlikte alabileceğiniz çeşitli önlemlerle azaltabilir ve normal hale çevirebilirsiniz. Örneğin, fazla kilolar terlemeyi arttıran bir faktördür ve vücut kitle endeksinize göre normal kilonuz dönmeniz aşırı terlemenizi bir nebze azaltacaktır.

Ayrıca baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketimi de, özellikle acı içerikli baharatların terlemenizi arttıracağı için bu tarz gıdaların tüketimini de sınır getirilmeli ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Vücudun deri aracılığıyla yaptığı solunumu zorlaştırıcı dar kıyafetler giymekte bir diğer aşırı terleme sebebidir. Deri yüzeydeki havayla daha zor temas ettiği için dar kıyafetler terlemeyi arttırmaktadır. Ayrıca aşırı stres ve koşuşturmalı bir hayatta terlemeyi arttıran baş faktörlerden biridir. Özellikle stres, doğru kontrol edilemediği zaman fiziksel aktivite olmadığı halde bile kişide gerilme ve terlemeye sebep olabilmektedir.

Alabileceğiniz tüm bu kişisel önlemlerin dışında kullanabileceğiniz çeşitli bitkiler de terlemeyi büyük nebzede azaltabilir ve kontrol altına almanıza yardımcı olabilmektedir. Hekim kontrolünde danışarak ancak düzenli olarak kullanacağınız çeşitli bitkisel kürler faydalı olabilmektedir. Bu konuda başvurabileceğiniz başlıca bitkileri sıralarsak; limon, adaçayı, sinameki gibi kan akışını ve vücut basıncını dengede tutan bitkileri belirlenen oranlarda tüketebilirisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git