Bebeğin Oluşumunda Annenin Etkisi

Bebeğin Oluşumunda Annenin Etkisi
22 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.374 kez okundu.

Bebek her he kadar bağımsız bir birey olsa da gebeliğin ilk haftalarında daha organları gelişmemektedir ve bu dönemde anne vücudunun bir parçası olarak kabul edilmektedir. Anne adayının sağlık durumundaki her türlü fiziksel veya psikolojik etki onun oluşumunu da etkiler.

Bebek yumurtalıkta döllendip rahime yerleştikten sonra plesenta işe eş ile başlantı kurar ve bir vitamin emici gibi annenin vücudundan gerekli olan bütün besin ihtiyaçlarını karşılar bu esnada hücresel bölünmeler yaşayarak kendini büyütür ilk üç ay sonunda bebeğin şekillendiğini düşünülürse rahime yerleştiği ilk günden itibaren yenilen içilen ve yapılan her hareket bebeğin bütün hayatını ilgilendirmektedir. Oluşumu sırasında eksik alınan bir madde doğumdan sonra ve sonrasında bile bebeği etkileyebilir. Genetik olarak ne kadar babanın etkisi büyük olsa bile annenin önemi bebek için yadsınamaz bir gerçek.

Erken gebeliklede, gebe olduğunu anlamayan ve bu şekilde uzun zaman devam eden bir annenin sigara kullanması hücrelerin oksijensiz kalmasına sebebiyet verebilir. Bebeğin erken doğum ve zayıf doğmasına neden olabilir.

Anne adayının gebelikten önce var olan ciddi rahatsızlıkları var ise bebek rahime geldikten sonra hemen bir uzman desteği alınmalıdır. Böbrek probemleri veya karaciğer sorunları yaşayan bir anne adayının vücunundaki eksiklikler ve fazlalıklar dokrudan bebeği etkileyebilir. Anne vücudunun kendi kendine yetemediği yerde bağımsız olan bebeği her şekilde etkiler.

Uyuşturucu madde kullanmak büyük oranda bebeğin yok olasına sebebiyet verir. Güçlü bir bünye bile olsa bebek gelişimde beyine etki ederek zekasında problemlere yok açabilir.

Hamileliğin erken dönemlerinde demir ihtiyacı çok gerek duyulan bir maddedir. Bebek için çok önemlidir. Kahve ve demli çay içen bir anne adayı vücudundaki demir miktarını eksiltir ve buda bebeği doğrudan etkileyen etkenler arasındadır.

Psikolojik olarak annenin yaşadığı üzüntü, heyecan, gerilim, korku gibi ani yükselen duygular bazen dozunu aşarsa bebeğin yok olmasına neden olur. Bu sebepten anne adayı bu denli ani psikolojik yıkımlardan ve yükselişlerden uzak tutulmalıdır. Baba adayları bu konuda en büyük misyonu yüklenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git