Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma
12 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 934 kez okundu.

Bebeklerde diş çıkarma ortalama olarak 7 ay itibariye çıkmaya başlamaktadır. Ancak bazı bebeklerde ilk diş 3. Ayda çıkarken, bazılarında ise 12. Ay sonrasına kalabilmektedir. Bebeklerin diş çıkarması aslında biraz kalıtsal özellikler içermektedir. Örneğin; eşinizin dişleri erken çıkmaya başladıysa bebeğinizde de diş çıkarma erken görülebilir. Bebekler diş çıkarma dönemlerini biraz sıkıntılı geçirmektedir. Bu yazımızda bebeklerde diş çıkarma sürecinde anneleri bilgilendirmek amacıyla bazı önerilerimiz olacak.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

  • Bebeklerde diş çıkarma sürecinde birçok bebekte iki buçuk üç ay itibariyle ilk görülen belirtilerden birisi salya akıtmadır. Diş çıkarma sürecinde bazı bebeklerde salya akıtma hayli yoğun görülmektedir.
  • Salya akıtan bebekte salyadan dolayı yanak ve çene bölgesinde tahriş oluşmaktadır. Salya akıtan bebeğin cildinde kuruma ve kızarıklık oluşmaktadır. Bunu önlemek için bebeğin salyasını nazikçe silebilirsiniz.
  • Bebeklerde diş çıkarma sürecine eline geçen her şeyi ısırma görülmektedir. Bebek bu süreçte annesinin memesini, yabancı bir kişinin parmağını ve eline geçen farklı cisimleri ısırma eğilimi gösterebilir.
  • İlk diş ve azı dişleri çıkarken bazı bebeklerde şiddetli ağrılar görülebilir. Bazı bebekler ise bu süreci ağrısız geçirmektedir.
  • Bebeklerin diş çıkarma döneminde hissettikleri acı nedeniyle uyku uyumaması, ateş ve ishal gibi rahatsızlıklar yaşaması da sıkça görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Anneler Bu Süreçte Ne Yapabilir?

Bebeklerde diş çıkarma sürecinde annelere büyük görev düşmektedir. Bebeğinize çiğnemesi için yiyecekler verebilir, bu esnada da yanında durarak onu kontrol edebilirsiniz. Özellikle diş etlerinde oluşan basıncı rahatlatmak için soğuk şey vermenizde fayda vardır. Tülbente sarılmış buz parçası, lastik diş halkası, soğuk muz, havuç ya da dondurulmuş bir çörek bebeğiniz için iyi gelecektir. Mümkün olduğunca soğuk su vermeyi deneyin. Bebeğinizin biberonuna soğuk su koyarak içmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git