Ceviz Kilo Verdirir Mi?

Ceviz Kilo Verdirir Mi?
18 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.017 kez okundu.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, Omega3 yağ asidi kaynağı olan cevizin bel çevresindeki yağların azalmasına yardımcı olduğu belirlenmiş. Her ne kadar tek bir besin başlı başına kilo verdirmese de, sağlıklı beslenme, spor ve bol su üçlüsü ile birleştiğinde düzenli ceviz tüketimi de daha kolay kilo vermenize yardımcı oluyor. Diyet yapanların fazla kalori almamak için ceviz, badem gibi kuruyemişler tüketmemeleri aslında yapılan bir yanlıştan ibaret; bu besinler diğer yemişlere göre daha kalorili gibi görünseler de aslında çok faydalılar.

Sağlıklı bir beslenme programının vazgeçilmez ara öğün seçeneklerinden biri olan cevizin, özellikle kadınlarda kilo vermeyi desteklediği söyleniyor. Daha düşük yağ ya da daha yüksek karbonhidrat alınan diyetlere kıyasla cevizin yer aldığı bir diyet programı ile daha kolay kilo veriliyor. Amerika Kalp Derneği Dergisi’nin yaptığı araştırma sonucunda ortaya atılan bu sonuç, kalori miktarı fazla olan cevizin düzenli tüketildiği durumlarda, altı ayda %8 oranında kilo kaybı sağladığını gösteriyor.

Bu nedenle gün içinde ara öğünlerde ceviz başta olmak üzere; badem ve fındık gibi kuruyemişler beslenme listesinde mutlaka yer almalı. Ayrıca cevizin doyma hissi üzerinde de etkili olduğu söyleniyor. Henüz kesin bir sonuca varılmış olmasa da, ceviz ara öğün olarak tüketildiğinde, bir sonraki ana öğünde gereğinden fazla yemek yeme isteğini de bastıran bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle günde 3-4 kabuklu ceviz yemeye özen göstermelisiniz..

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git