Çiçek Sepeti Nasıl Hazırlanır?

Çiçek Sepeti Nasıl Hazırlanır?
26 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.386 kez okundu.

Çiçek sepetinin asırlar öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Muazzam derece de büyük bahçelerden alınan çiçeklerin toplanıp taşınmasına vesile olmaktaydı. Zaman geçtikçe her şeyde olduğu gibi bu olguda da belirli değişiklikler olmaya başladı. Günümüz itibari ile de çiçek sepeti geçmiş yıllarda olduğu gibi yine taşıma amaçlı kullanılan bir araç olsa da temelinde tasarımsal bir özellikte bulundurmakta.

Genel itibari ile bu işlevi değişmeyen bir hale getiren eşya unsurunun sebebi nedir? Günümüz itibari ile bir den fazla çiçek sepeti yapım tekniği bulunmaktadır. Bu sepetler arasında gözde olan tasarımsal çalışmalar, birbirine geçen ve örme tekniği ile tasarlanan sepet türleri diyebiliriz. Örgü tekniği olarak adlandırılan sepet, ince ve ipe benzeyen bir malzeme ile yapımı gerçekleştirilirken, biraz daha dayanıklı diyebileceğimiz bambu malzeme türü ile yapılan çiçek sepeti türünde birbirine geçme tekniği kullanılıyor. Sizin yorumunuz, benim için nasıl ya da ne şekilde yapıldığı değil de, duygularımızı en güzel şekilde ifade etmesi önemlidir; bu durumda da haklılık payınızın olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Teknik itibari ile hangi mantık kullanılırsa kullanılsın bizim için çiçek sepetinin duygularımızı ifade eden bir yapısı olduğu gerçeği kaçınılmazdır.

çiçek

Türü ve tasarımı hangi şekilde olursa olsun, gülün ateş gibi yakan sevgisini, orkidenin ifade edilemeyecek zerâfetini ve asaletini göze en güzel ve kalbe en içten değinebilecek bir sunumu olması gerektiğini hedefliyoruz. Çiçek sepetinin de bu duyguları içinde toplayan ve bu durumu en güzel şekilde ifade eden bir araç olduğunu biliyoruz.

Çiçek sepetinin içinde bulundurduğu gerek tasarımsal, gerekse çiçek türü olarak mevcut bütünlüğü duygularımızı sevdiklerimize en güzel şekilde ifade etmeyi amaçlayan bir değer olduğunu unutmamalıyız. Çünkü sevgiyi ve aşkı içinde barındırabilecek yapısal olarak çok az enstantane mevcuttur. Bu sebeple bu tip olguları olabildiğince mükemmele yakın hale getirmek ve sevdiklerimizi mutlu etmeyi amaçlayan her unsura dikkat çekmeliyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git