Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Çikolata Çeşitleri Nelerdir?
29 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.290 kez okundu.

Kuvertür nedir? Cru ne demek? Çikolatanın kalitesini neler belirler? Çikolataları ne kadar tanıyorsunuz?  Çikolata alışverişine çıkmadan önce bu yazımızı okumanızı öneriyoruz…

Kuvertür: kek, kurabiye ve tatlıların süslemesi için uygun olan çikolatadır. Daha yüksek oranda kakao yağı içerir; dolayısıyla ısıtıldığında daha akışkandır. Piyasada %30 ile%85 oranında kakao içeren kuvertürler bulunuyor.

Bitter çikolata: Çikolatanın en az yüzde 35 oranında kakao içeren bir diğer çeşididir. Daha yoğun bir aromaya sahip olduğu için sütlü çikolataya göre kek pişirmek için daha uygundur. Kekler için özellikle yüzde 60 ve üzerinde kakao içeren çeşitleri önerilmektedir.

Sütlü çikolata: En az yüzde 25 toplam kakao kuru maddesi, yüzde 14 süt kuru maddesi ve yüzde 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az yüzde 25 olan çikolatadır.

Beyaz Çikolata: En az yüzde 20 kakao yağı, yüzde 14 süt kuru maddesi içeren ve yüzde 3.5 süt yağı içeren, kakao kuru maddesi içermeyen çikolatadır.

Blend, Cru, vb: Ev yağımı pralinler için en uygun çikolata çeşitleri; üzerinde “extra”, “blend” veya “cru” ibaresi bulunan çikolatalardır. “Extra”nın anlamı kakao oranının yüksek olmasıdır. Blend, farklı kakao çeşitlerinden oluşan harmana işaret eder. “Cru” ise tek bir tarım alanından gelen pürüzsüz çekirdeklerden üretilen çikolatadır.

Peki, çikolatanın kalitesi nasıl anlaşılır? Aslına bakarsanız, bu hiç de zor değil. Kaliteli bir çikolatanın yüzeyi ipeksi ve mat-parlaktır. Hatta kalitesi duyulabilir de. Kırıldığında ses çıkaran çikolata kalitelidir. Kaliteli bir çikolatayı saklamak için buzdolabını tercih etmenizi önermiyoruz; çünkü soğuğun etkisi ile aroması kaybolur. Isı şoku, şeker kristalizasyonuna yol açar. Bunun sonucunda çikolatanın üzerinde grimsi bir tabaka oluşur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git