Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt Lekeleri Neden Olur?
1 Mart 2016 tarihinde eklendi, 659 kez okundu.

Ciltteki ton farklılıkları ve lekeler, melanosit denen ve cildimize renk veren hücrelerin ve bu hücrelerin oluşturduğu rengin, aşırı üretiminden kaynaklanan bir durumdur. Genelde bu duruma sebep olan başlıca etken güneşlenme olsa da, kullanılan bazı ilaçlar, hastalıklar, genetik durum ve hormonlar da etkili olabilmektedir. Örneğin melazma adı verilen yanaklarda ve üst dudaklarda görülen lekelenmenin sebebi daha çok hormonaldir.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir? 

Her mevsim, evde ya da dışarıda mutlaka gündüz güneş koruyucu kullanmak gerekir. Araştırmalar, C vitamininin cildin ton farklılıklarını düzenlemede çok etkili sonuçlar yarattığı göstermektedir. Ayrıca ciltteki yeni lekelerin oluşmasını engellemek için de diğer önemli etken, güneş koruma faktörlü nemlendiriciyi sık sık kullanmaktır.

Cilt Lekeleri ve Beslenme

Cildimiz için çok sağlıklı olan ve düzenli olarak almamız gereken gıdalar arasında özellikle yoğurt, yumurta, bamya ve ceviz bulunmaktadır. Nar gibi antioksidan bakımından zengin meyveler de beslenme programınızda mutlaka yer almalıdır. Aldığımız gıdalar, cildimizin kendini onarabilmesi için ihtiyacı olan besinleri sağladığından beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Bunların yanında, güneş koruma kremi kullanılsa bile oluşabilecek serbest radikal hasarına karşı C ve E vitaminleri içeren gıda takviyelerinin kullanılması da gerekiyor. Cilt lekelerine ve cilde en iyi gelen şu besinleri beslenme programınıza mutlaka ekleyin;

  • Kivi
  • Somon balığı
  • Fındık
  • Ispanak
  • Su

Özellikle suyu sağlıklı bir bedenin yanı sıra, daha parlak, daha güzel, daha kusursuz ve ışıldayan bir cilt için her gün 2.5 litre içmeye özen gösterin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git