Dilin Şekli Ve Rengi Sağlık İçin Neler Söylüyor?

Dilin Şekli Ve Rengi Sağlık İçin Neler Söylüyor?
23 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 673 kez okundu.

Dilimizin şekli ve rengi hatta dış yüzeyi sağlık hakkında bir çok önemli ipuçlarını bizlere vermektedir. Dilde parmak izi benzersizdir, yani kimsenin dili bir başkasının diliyle tıpa tıp aynı değildir. Sağlıklı olan dil, rengi pembe olan, dış kısmı şeffaf beyaz bir şekilde görünen, ıslak ve ağzımız ile orantılı bir şekilde olan dildir. Eğer dilin yüzey kısmında şişkinlik var ise bakteri ya da virüsten kaynaklı olan bir enfeksiyon veya herhangi bir ilaçtan kaynaklı alerjiden dolayı olabilir.

Ağızın iç kısmında oluşmakta ve yuvarlak kırmızı bir yüzey ile orta kısmı sarı yada beyaz bir bölüm olarak görülmektedir. Dilinizin dış kısmında ki yüzeyi kalın ise sağlık sorununuzun olduğunun göstergesidir hatta olması gerektiğinden de ince olur ise buda vücudun suya ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Eğer dilinizin dış yüzeyinde sarıymış gibi görünüyor ise bu da ateşinizin olduğunun ya da enfeksiyonun belirtisidir. Dilin yüzeyi beyaz olur ise bunun anlamı da büyük bir ihtimalle vücudun soğuk almasıdır ya da Candida adı verilen bir mantardan kaynaklı olan bir enfeksiyonla karşı karşıya olduğunuzun göstergesidir.

Yani kısacası dilimiz sadece acı, ekşi ya da tatlıyı algılamaz. Soğuk aldığımızda, susuz kaldığımızda, enfeksiyon kaptığımızda ya da ateşimiz yükseldiğinde bizlere bilgi vermektedir. Zaten doktora gittiğimizde ağzımıza bakmasının sebeplerinden biri de budur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git