Dişlere İyi Gelen 6 Yiyecek

Dişlere İyi Gelen 6 Yiyecek
27 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 907 kez okundu.

Ağız ve dişlerin sağlığı bazen bizlere basit gelebiliyor. Fakat diş sağlığı da vücudumuzda bulunan diğer organlar kadar önemli ve gereklidir. Tükettiğimiz besinler bazen diş sağlığınız İçin zararlı olabilmektedir. Örneğin yediğimiz et yada bayramlarda tüketilen şekerler. Fakat sadece besinler dişler için zararlı değildir. Bazı besinler tam tersine diş dostu ve sağlıklı besinler. Bunlar; kırmızı et, süt ürünleri, sebze çeşitleri, meyve çeşitleri, kuruyemişler ve yeşil çaydır. Gelin hep birlikte bunlara bakalım.

  1. Kırmızı Et: Doğru pişirilmiş olan ve aynı zamanda uygun miktarda yenilen kırmızı et diş sağlığına oldukça faydalıdır ve önerilir. Büyüme ve gelişme döneminde diş sağlığı için yenilen gıdalarda kalsiyum ile fosfor olması önemlidir. Bunları da et içerisinde barındırmaktadır.
  2. Süt Ürünleri: Yoğurt, süt ve peynirde fazlasıyla kalsiyum bulunduğu için diş sağlığına bire bir olan besinlerdir. İltihaplanmalar, diş çürüklerini önleme gücüne sahiptir. Tatlılardan sonra tüketilen peynir, dişlerde olan şekerin çürütme olasılığını fazlasıyla düşürür.
  3. Sebze Çeşitleri: Kereviz, havuç ve maydanoz diş sağlığı için önemlidir. Bu sebzeler ağızda oluşabilecek bakterileri önler, ağız kokularına bire bir ve diş etleri bakımı için önerilen besinlerdir.
  4. Meyve Çeşitleri: Kivi ile elma diş ve ağız sağlığı için önemli besinler arasında yer almaktadır. Elma dişlerin temizlenmesine ve kuvvetlenmesine yardımcı olur. Kivi ise hassas olan dişlere, ağızda oluşan bakterilere bire birdir.
  5. Kuruyemişler: Kuruyemişler içerisinde bulunan doğal yağlar ile diş minesinde olan güçsüzlüklere karşı direnç sağlar. Bakterilerin oluşmasını engeller ve koruyucu bir tabaka oluşturur.
  6. Yeşil Çay: İçerisinde bulunan “kateşin” maddesi ile diş sağlığı için önemlidir. Bakterilerden korur dişleri ve ağızda oluşabilecek kokuları önler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git