Ebeveyn Ayrılıklarının Çocuk Üzerindeki Etkileri

Ebeveyn Ayrılıklarının Çocuk Üzerindeki Etkileri
7 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.065 kez okundu.

Boşanma ve çocuğa etkileri ele alınacak olunursa ilk olarak şundan söz etmek gerekiyor. Yaşamın en zor seçimlerinden biri anne-baba olmaktan geçer. Hiçbir şeyin eskisi gibi sürmeyeceğini ve sorumlulukların artacağının farkına varılır. Eşlerin birbirlerine karşı duydukları sevgi ve öfkeler bir tarafa bırakılır, çocuğa adanmış bir hayat alır yerini. Ne zaman ki çocuk büyür ve evden uzaklaşır, işte o zaman ebeveynlerin birbirlerine karşı olan öfkeleri, çatışmaları ve bastırılmamış duyguları tekrar baş gösterir. Bu dönem ilişkilerini sarsıp tehdit ederken; eski yaşanmışlıklarını sorgulamaya başlarlar. Bu sorgulamalar sonucunda olumlu olmayan duygular baş gösterdiği zaman yeni arayışlar içerine girmeye başlarlar. Bu yeni arayışlar ayrılık ile sonuçlandığı zaman bu yıpranma çocuğu da etkiler.

Boşanma Sonucu Yıpranmalar

Bir ferdin zihninde aile bir bütündür. Ayrı anne baba çocuğunun da zihnindeki aile profili bir bütün olduğu için zamanla yıpranmalar ve etkilenmelerde beraberinde gelir. Çoğu zaman anlam veremedikleri bu durum karşısında köşeye sıkışırlar.

Boşanmış Çiftlerin Yapması Gerekenler

İlk olarak şu soruyu sormakta yarar var, anne baba ayrılığı çocuğa nasıl söylenmeli? Dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi çocuğun yaşına uygun ve gelişim düzeyine göre bir strateji uygulanması olacaktır. Özellikle yaşı olgunlaşmamış çocuklarda boşanmanın anlamsızlığını kavramakta zorluk çekileceğini bilmekte yarar var.

Ayrılan Çiftlerin Çocuğuna Davranış Şekilleri

Peki, anne baba ayrı olan çocuğa nasıl davranılmalı? İki insanın ortak bir çocuğu olması bir nevi ömür boyu evli kalmaları anlamına gelmektedir. Çocuğa yaklaşım daha ılımlı ve aile ortamının sıcaklığını taşımalıdır. Aksi takdirde çocukta anlamlandırılamayan öfke ve çevresine zarar verme eğilimi baş göstermedir. Uygun bir yaklaşımla bu sorunun ortadan kalkabileceği ve çocuğun toplumda normal bir birey gibi hayatını devam ettirebileceği unutulmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git