Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır

Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır
10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 117 kez okundu.

Çoğu anne için bebeğinin anne sütünün yanında ek gıdalara geçiş yaptığı dönem çok önemlidir. Bebeğini en doğalı ve en sağlıklısıyla beslemek isteyen anneler, bebeğin duyduğu mama ihtiyacını karşılamak için satın aldıkları hazır mamaların yapılış şekillerini bilmediklerinden bu mamaları verirken şüphe duyarlar. Bu sorunun çözümü ise evde kendi yapabilecekleri mamaların olmasıdır.

Anne bebek ilişkisinde annelerin, bebeklerinin sağlığını etkileyecek konularda çok hassas olmalarından dolayı hazır gıdalara güveni yoktur. Hazır gıdalara nazaran bebeklerinin sağlığı için evde kendi yaptıkları besinleri verirler. Fakat pek çok anne, mamaya gelince nasıl yapacağını bilmediğinden dolayı hazıra başvurmaktadır. Bebeğin sağlığı açısından hem tadının benzer olan hem de evde yapılıp taze tüketildiğinden daha sağlıklı olan bazı mamalar yapılabilir. Bu mamalar yapılışının kolaylığı sayesinde de pek çok annenin dikkatini çekmektedir.

EVDE YAPILABİLECEK MAMALAR

1- Evde sağlıklı sebze ve meyvelerle püre şeklinde yapılan yiyecekler bebeğin sağlığı için önemlidir. Hem tat açısından hem de sağlık açısından hazır mamalara benzer bir püreye gelecek olursak havuç ve kabak püresidir. Yapımı için

*Yarım fincan irmik

*Küçük boy bir adet kabak

*Küçük boy bir adet havuç

*Kuru soğanın çeyreği

*Bir tatlı kaşığı zeytinyağı

Bu malzemelerden sebzeleri küçük küçük doğradıktan sonra bir tatlı kaşığı kadar olan zeytinyağı sebzelerin üstüne dökülür. Metal bir kaşık asla kullanılmaz. Onun yerine tahta bir kaşıkla karıştırılır ve sotelenir. Bir bardak sıcak suyun içinde on veya on beş dakika göz kararı pişirilir. Kabak ve irmik bir tencereye koyularak ekstra yedi veya sekiz dakika daha pişirilir. Ondan sonra hepsi birleştirilerek tekrardan tahta bir kaşıkla ezilir. Püre haline gelen mama bebeğe yedirilir. Bu mamanın malzemeleri normale oranla biraz daha azdır. İki ya da üç öğüne saklanacak kadar değil tek öğünlüktür. Az yapılmasındaki amaç bebeğin taze taze yiyerek daha faydalı bir mama almasıdır.

BİR DİĞER TARİF

Bu tarifte de sağlıklı ve sebze yerine meyveli bir mama olacak. Gerekli malzemeler:

*Bir muz (Bebeğinizin durumuna göre yarım da olabilir)

*Bir tatlı kaşığı pekmez

*Bir çay bardağı devam sütü

*İki ya da bir buçuk yemek kaşığı irmik

İrmik ile devam sütü karıştırılarak bir tencerede ısıtılır. Devam sütü bulunmayan kişiler de anne sütünü sağıp kullanabilirler. Bu karışım biraz ılıdıktan sonra muz küçük küçük kesilerek süt ve irmiğin içine atılır. Bir güzel karıştırılır. Üzerine de bir tatlı kaşığı pekmez gezdirilir. Pekmez şart değildir fakat bebeğin gelişimi için önemlidir. Böyle bir tarifte bebek için oldukça sağlıklıdır.

BAŞKA BİR TARİF:

*Yarım küp küp doğranmış şeftali

*Yarım kabuğu soyulup rendelenmiş elma

*Yarım küçük parçalara ayrılmış muz

Bu üç meyve gerekli işlemler uygulandıktan sonra bir kaseye alınır. Bu kasede iyice karıştırılır. İsteyen anneler bunu rondodan geçirerek bebeğine yedirirken isteyenler de üzerine pekmez dökerek servis edebilirler.

EVDE MAMANIN AVANTAJLARI

Evde mama sayesinde annelerin içleri rahat edecektir. Bu mamalar tamamen evde yapılabilecek olup son derece sağlıklıdır. Bebeğin yaşı ve yeme alışkanlıklarına göre ara öğün ve ana öğün olarak yedirilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git