Evlerdeki Dantel Modası Sona Mı Eriyor

Evlerdeki Dantel Modası Sona Mı Eriyor
14 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 485 kez okundu.

Geçmişten günümüze değişen pek çok şey var. Bir sene moda olan hemen herkesin kullandığı bir parça bile bir sonraki sene yerini başka bir moda akımına bırakıyor. Hal böyleyken mobilya modelleri de değişkenlik gösteriyor. Bununla birlikte kullandığımız aksesuarlar da farklılaşıyor. Mobilyalarımıza dolaplarımıza hatta ev telefonunun üzerine örttüğümüz danteller, nevresimlerimizdeki işlemeler, ilmek ilmek dokunan havlu kenarları, kasnakla işlenen seccadeler, İğne veya tığ oyasıyla yapılan tülbentler, şiş kullanılarak bin bir emekle örülen türlü türlü patikler, şallar, masa örtüleri, el yapımı yakalıklar… Ne yazık ki hepsi mazide kaldı.

Kadın nüfusunun iş hayatına atılmasıyla Evlerdeki Dantel Modası Sona Mı Eriyor sorusu ortaya çıktı. Çalışan bayanlar iş hayatlarından fırsat bulup günlerce dantel örmeye zaman bulamıyor veya rahata kaçmak isteyen insanlar örerek vakit kaybetmek yerine zahmetsizce hazırını almayı tercih ediyor, hemen hemen aynı masrafa denk geldiğini ve uğraşmaya gerek olmadığını ifade ediyor. Çoğu insan da ütülemesi ve kullanışı zor olduğu için dantelleri tercih etmiyor, onun yerine Fransız gipürleri veya hazır modeller kullanıyor ve memnun kaldıklarını belirtiyor.

Çeyiz olarak hazırlanan annelerin anneannelerin elleriyle işledikleri danteller ise sadece çeyiz olarak sergileniyor, önemsenmiyor, kullanılmıyor hatta sandıklardan gün yüzüne hiç çıkarılmıyor. Fakat bu durum ne kadar sorunsuz ve kolay gibi gözükse de çeyiz anlayışını basitleştiriyor hatta önemsiz bir duruma üşürüyor. Kimse hazır olan bir şeye fazla değer vermez, dantele bir zarar gelse hemen yenisini almayı düşünür çünkü zaten zarar gelen danteli de öyle yapmadı mı? Hâlbuki el emeği olan dantel zarar görünce üzüntü duyarız. Ve hazır bir dantelin onun yerine geçemeyeceğini biliriz. Yok, olmaya yüz tutmuş bu geleneğimizin sürdürülmesi manevi açıdan hepimiz için önem taşımaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git