Gebeliğin ilk Dönemlerinde Göğüs Büyümesi

Gebeliğin ilk Dönemlerinde Göğüs Büyümesi
28 Mart 2016 tarihinde eklendi, 655 kez okundu.

Gebeliğin ilk dönemlerinde göğüs büyümesi

Bebek rahime yerleştiği zaman bile hamile olduğunu bilmeyen anne adayları göğüslerindeki büyümeyi adet zamanındaki göğüs hassasiyeti ile karıştırmaktadır. Ancak Bebekten kaynaklı gögüs büyümesi adet dönemindekinden belirgin şekilde farklıdır.

Bebek taşıyan annenin hormonel dengeli değiştiği için göğüslerinde hassasiyet ve büyüme gözlenir bu durum genel genişleme olarak görünse de göğüs uçlarındaki koyu renkli kısım normal zamandakilerden daha fazla büyür. Meme uçları dümdüz olan bir anne adayı gebeliğin erken zamanlarında bile olsa meme uçlarının sivreldiğini görür. Kahverengi kısım tonaj olarak daha koyu bir renge bürünür.

Süt bezlerinin oluşmaya başladığı gebelik döneminde açık renkli bayanlarda damarlar bir desen işlemesi gibi belirginleşirken koyu tenli bayanlarda seyrek te olsa kıllanmalar görülür. Bu kıllanmalar doğumdan sonra ekseri yok olur.

Hamilelik döneminde memelerdeki hassasiyet bazen aşırı derecede olabilir. Herhangi bir cisimle temas vaya çarpma halinde acı verecek kadar hassaslaşan memeler için ciddi koruyucu kalın katmanlı sütyenler kullanılmalıdır. Gelişip büyüyen memeler başlarda vucudun alışık olduğu durum dışında olduğundan omuzlarda ağrı sırtta ağrı ve kronik rahatsızlıklara bile yol açabilir. Düzenli dinlenme doğru sütyen kullanımı ve doktor kontrolünde egzersizler bu durumları aşmanızı sağlar.

Hamilelikte şişmeye başlayan gögüsler hamilelik sonlanana kadar büyümeye devam eder süt verildiği sürecede aynı şekilde olur. İlerleyen dönemde görüntünün bozulmaması açısından göğüs egzersizleri yapılmalıdır.

Değişen hormonlardan kaynaklı ani meme büyümesi çatlaklara yol açar. Bunu engellemek adına hamileliğin erken dönemlerinden itibaren zararsız çatlak engelleyici kozmatik ürünler veya badem yağı kullanılmalıdır. Hassaslaşan göğüsler cinsel yaşamıda olumsuz etkileyebilir bu dönemlerde partnerlerin daha sağduyulu olması gerekmektedir. Anne adayının hissettiği ufacık bir acı duygusu bile bebeği etkileyebilir.

İrileşen memeler için üretilen özel sütyenler hem sağlık açısından faydalı hem de bayanların alışık olmadığı dönemlerde alıştırmalık bir yardımcı rolündedir. Bu dönemde kesinle dar, sıkan, sentetik malzemeli sütyenler kullanılmamalıdır. Göğüste hissedilen herhangi bir acısız kitle fark edilmesi durumunda derhal bir hekime başvurulmalıdır. Bu belirtiler hamile kalan bayanların 1. haftasından itibaren çoğunda görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git