Gebeliğin İlk Haftaları Bilmeden İlaç Kullanımı

Gebeliğin İlk Haftaları Bilmeden İlaç Kullanımı
30 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.004 kez okundu.

Gebeliğin İlk Haftaları Bilmeden İlaç Kullanımı

Yumurtanın döllenme döneminde henüz hiç bir belirti yokken hamile olduğu taktirde üstüne görme denilen kanı adet kanı olarak değerlendiren anne adayları gebe olmadığı kanısına vararak bilmeden ilaç kullanımına yönelebilir. İlaç kullanımın bazen hamilelik ve bebek üzerinde hiçbir etkisi olmaz iken bazı ilaçların içinde bulunan ana madde hamileliğin gidişatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Son adet döngüsünün üzerinde 1 ay geçmiş gebelerde büyük olasılıkla yanlış ilaç kullanımı risk teşkil etmemektedir.Gebeliğin ilk haftasında kullanılan ilaçlar ya bebeğin düşürür yada hiçbir etki göstermez. Ancak bazen yıllar sonra bile kullanılan bazı ilaçlar bebek üzerinde olumsuz etki yaratır.Bu bulgular yaşanmış ve kanıtlanmıştır.

İlaç dışında bazen çok masum olan bitki çaylarının içinde bulunan ana maddeleri bile bebeğin zarar görmesine sebebiyet verir. Örneğin adaçayı kadınlık hormonunu dengeler ve özellikle menapozdaki bayanlar için önerilir ancak gebe bayanlar için adaçayı bir ağrı kesici kadar tehlike yaratabilir. Kadınlık hormonuna etki eden ada çayı rahim kaslarını harekete geçirir ve bebeğin rahimde tutunmasını zorlaştırır.

Gebeliğin ilk haftalarında bilmeden antibiyotik kullanımı konusunda birçok anne adayı hala sorularına cevap bulamamaktadır. Antibiyotik mikroplara karşı savaş açması vücudu koruması için alınan ilaçlardır normal insanlarda bile bilinçsiz kullanım sonucu böbrek rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Hamilelikte bilmeden kullanılan antibiyotik ana maddesine ve dozajına göre tehlikesi araştırılır.

Uzmanların dışında genellikle halk içinde antibiyotik kullanılması bebekte hastalık oluşturabileceği yönünde olsa da uzmanlar bu konuda aynı fikirde değil. Her ne kadar uzmanlar Antibiyotik kullanımı zararsız dese bile yanlış kullanımdan sonra derhal bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Halk arasında yanlış bilinen ilacı yanlışlıkla içme durumunda kusma çabaları bazen ters etki yaratabilir. Mide ve karın kaslarının aşırı kasılmasına neden olan kusma eylemi yanlış içilen ilaçtan daha çok zarar verebilir bebeğe. Bunun dışında ilaç kullanımından sonra bol su içmek ilacın etkilerini azaltmaz aksine ilacın dağılarak daha çabuk kana karışmasını sağlar. Süt içmenin ilacın etkilerini azalttığı sanılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git