Gebeliğin ilk Haftası Vajinal Akıntı Nedenleri?

Gebeliğin ilk Haftası Vajinal Akıntı Nedenleri?
25 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 978 kez okundu.

Gebeliğin ilk haftalarında hamile olduğundan habersiz olan anne adayları masum olan vajinal akıntılardan şüphelenir genellikle de korkuya kapılır. Aslında bu konuda haksız sayılmazlar bazı vajinal akıntılar her ne kadar masum olsa da bazıları tehlike sinyali olabilir.

Vajinal akıntılar çok çeşitli olmakla beraber tehlikeli veya tehlikesiz olduğu rengi ve kokusuna bakarak ayırt edilebilir. Gebe olmayan bir bayanın da bu imarelerden yola çıkarak kokuya kapılmaması gerekmektedir. Normal bayanlarda ve anne adaylarında olması doğal olan akıntıların rengi şeffaf ve kokusuzdur. Bazen bu akıntılar hafif kokulu olabilir ve kasıklarda ağrıya kramplara sebep olmamaktadır.

Gebeliğin ilk zamanlarında rastlanabilen vajinal mantar akıntıların sebebi olabilir hormon dengesi bozulması sebebiyle ph dengeside bozulur ve genital bölgede mantar oluyor. Gebelikte mantar anne adaylarını hem korkutmalı hemde korkutmamalı. Doktorunuzun vereceği kremler sayesinde doğumdan önce bu işi sonlandırabilirsiniz lakin gereken önemi göstermez de bebek doğarken hala devam ederse bu hastalık çocukta pamukcuk hastalığı riskini tetikler.

Bir diğer akıntı sebebi de bakteriler nedeniyle olan akıntılardır ki bu en tehlikelisidir çünkü bebeğe bulaşma ihtimali vardır ve derhal tedavi edilmelidir. Genelleme yapılacak olursa koyu renkli ve kötü kokulu sancılı akıntılar tehlikeli var sayılmıştır bu gibi durumla karşı karşıya kalırsanız derhal hekime başvurun.

Gebelikte olan akıntılar nasıl engellenir?

-Gebelik boyunca vajina iç bölgesi su ile yıkanmamalıdır.
-Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.
-Vajina bölgesi sabun ile yıkanmamalıdır. Genital bölge için üretilen temizlik ürünleri kullanılmalıdır.
-Çok şekerli gıdalar mantarı tetikler bu nedenle tercih edilmemeli şekerden uzak durulmalıdır.
-Cinsel ilişki sırasında olası bakterilere karşı korunmak için kondom kullanılmalı.
-Günlük ped kullanılması sağlık açısından faydalıdır.
-İç çamaşırları deterjanlı kalmamalı iyi durulanmalı. Yüksek ısıda bakterilerin öldüğü düşünülürse iç çamaşırlar ütülenmeli.

Vücutdun dışında oluşan akıntı sebepleri; naylon dokuma iç çamaşırları, çıplak ayakla yerlere basmak, cinsel bölge temizliğindeki eksiklikler, dar giysiler tercih edilmesi, ıslak mayo ile uzun süreler dolaşmak, kokulu tuvalet kağıtları, parfüm katkılı günlük pedler.

Hamilelik boyunca akıntıların gidişatında ilerleme gözlemlenmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak yukarıda yazılı hususları dikkate almalı anne adayını ve bebeği korumak için her ayrıntıya dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git