Gebelik Başlangıcındaki Yorgunluk ve Uyku Hali

Gebelik Başlangıcındaki Yorgunluk ve Uyku Hali
29 Mart 2016 tarihinde eklendi, 933 kez okundu.

Gebelik Başlangıcındaki Yorgunluk ve Uyku Hali

Gebelik başladığında hemen hemen her anne adayında görünen en bariz değişimlerden biridir. Anne adayı normalde 8 saat uyuması gerekirken bu zaman bütün güne bile yayılabilir gece uyku uyuma süresi 12 saate kadar uzayabilir. Böyle durumlarda anne sebebini anlayamaz ise kafein içeren içecekler kullanması durumunda gebeliğini olumsuz etkilemiş olur.

Hamilelik başlangıcında aşırı yorgunluk, elden ayaktan kesilme halinde normal sayılmaktadır vücut artık ek olarak başka bir organizma beslediği var sayılırsa alışma sürecinde bünyede bu denli bitkinlikler olabilir. Ancak bunların yaşanmasını en aza indirgemek adına ek olarak normalin dışında vitaminli ve enerji içeren ek gıdalar alınmalıdır. Kafein bunlardan biri kesinlikle olmamalıdır. Diğer uyarıcı kötü alışkanlıklar içeren maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Çalışan bir anne adayı eğer gebelik başlarında aşırı uyuklama hissi yorgunluk duyuyorsa istirahat için acil izine çıkmalıdır. Anne adayı çalışmakta direnirse vücudundaki eksikleri tamamlayamayacak ve bu bebeği olumsuz yönde etkileyecektir. Yorgunluk ve uyuklama belirleyici bir etmen olsa daha aslında bir uyarıcı sinyal olarak algılanabilir. Uyuklayan bir anne adayı bilmelidir ki vücudunda yeteri kadar besleyici madde bulunmamaktadır.

Uyku düzensizlikleri ile başa çıkmak için vücudunuz ile inatlaşmayın. Uykulu ve yorgun hissettiğiniz zaman sakin ve temiz havalı bir ortamda dinlenmeye çekilin bu gebeliğinizin ilerleyen günleri için olumlu olacaktır.

Düzenli ve bilir kişi kontrolünde yapılan hafif egzersizler bu yorgunluk dönemi için önem arz etmektedir. Egzersizler vücuttaki değerleri dengeler ve hücrelerin gerekli olan oksijeni almasını sağlar bu sayede kaliteli bir gebelik için tüm şartlar tamamlanmış olur.

Oturduğu yerde uyuyakalan anne adayları için boyun ağrıları önemli sorunlar teşkil edebilir. Yorgunluk karşısında direnç göstermeden vücudunuz neye ihtiyaç duyuyorsa ona onu verin.

Anemi(kansızlık) bir diğer yorgunluk sebebi olabilir. Bilinen en basit kansızlık belirtilerini evde kontrol edin. Üşüme hissi yorgunluğa eşlik ediyorsa hemen bir doktora başvurun. Bol sıvı içeren doğal meyve suları ve su tüketilmelidir. En azından evin etrafında temposuz yürüyüş yaparak vücuttaki damarların açılmasını sağlamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git