Gebelik Takvimi

Gebelik Takvimi
15 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 1.053 kez okundu.

Anne adaylarının en heyecan verici ve özel dönemi olarak bilinen hamilelik dönemi özellikle ilk kez çocuk sahibi olmak isteyen anneler için bilinmeyenlerle doludur ve bu sürecin her dönemi anne adayları için önem arz eder.

Bu sebepten anne adayı sadece doktor kontrol altında olmakla kalmayıp aynı zamanda bu süreci kendileri de adım adım kontrol etmelidir. Bunun içinde her zaman gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu bilmesi gerekir, tabi ki bu süreci sürekli doğru kontrol etmek ve hesaplamasını yapmak zahmetli ve yanıltıcı olabilir, bu sebepten Gebelik Hesaplama araçlarını kullanmanızda fayda var.

Yine de kendiniz hesaplamak isterseniz gebelik süreci, son adet tarihinden (SAT) itibaren 9 ay 10 gün ya da 40 hafta olarak kabul edilir. Anne adayının ve bebeğin gelişiminin izlenmesi ile görevli olan doktorlar, ay hesabını değil hafta hesabını dikkate alacaktır. Yine de gebelik hesaplama yöntemleriyle kaçıncı haftada bulunduğunu tespit eden anne adayları, hangi ay içinde bulunduklarını da belirleyebilirler.

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik hesaplama yöntemlerinde, başlangıç tarihi olarak son adet gördüğünüz tarih ele alınır. SAT olarak isimlendirilen bu tarihten sonraki 40 hafta gebelik süresi olarak kabul edilir. Doğumlar genellikle tam olarak bu tarihte gerçekleşmez, biraz daha erken gerçekleşmesi normal olarak kabul edilir. Tahmini doğum tarihini hesaplamak için ise son adet tarihinden 3 ay geriye gitmek ve 7 gün eklemek yeterli olacaktır.

Örneğin SAT 17 Eylül olan hamile bayanın tahmini doğum tarihi Eylül’den 3 ay geriye gidildiğinde Haziran ve 17 rakamına 7 eklendiğinde 17+7=24 olarak bulunur. Yani 17 Eylül son adet tarihi olan hamilenin doğum yapacağı tahmini tarih 24 Haziran olarak hesaplanabilir. Ama genellikle bu tarihten birkaç hafta önce ya da ender durumlarda 1 hafta kadar sonra da doğumun gerçekleştiği görülebilir.

Kaynak: Biliminsesi.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git