Gebelikte Aşerme

Gebelikte Aşerme
25 Mart 2016 tarihinde eklendi, 672 kez okundu.

Gebelikte Aşerme

Aşerme gebeliğin ilk haftalarında hormonel değişiklikler sebebiyle ortaya çıkan istek halidir ve bu hal gebe bayanların %90 nında belirgin şekilde görülür. Mide bulantısı tiksinmeye etkisi olan koku hassasiyeti aşermeyede büyük etki eder bazen var olan kokuları çok cazip şekilde beyin algılar ve aşırı yemek isteği uyanır. Bazen de var olmayan kokuları beyin algılar. Örneğin; kış mevsiminde mis gibi tarla salatalığı kokusu duyan hamile burunlar olmaktadır. Bu bebek, anne beyni arasında gerçekleşen tarifsiz bir durumdur.

Çok farklı lezzetler aşerme listesinde sıralanabilir ancak bazı şeyler vardır ki normal zamanda asla olmayacak şeylerdir. Ekmek arası turşu bunlardan biri olarak gösterilebilir. Tatlı ve ekşi yiyecekler en çok arzulanan şeyler arasındadır. Herkesin bildiği bir deyiş vardır ki bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi içerir. ”Ye tatlıyı doğur Hakkıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi.” Bu durumda tatlı aşeren bayanların büyük çoğunluğunun erkek bebek dünyaya getirdiği, ekşi aşeren bayanların kız bebek dünyaya getirdiği kanıtlanmamış bir gerçektir.

Tıbbi olarak aşermenin bilimsel bir nedeni bulunamamıştır ancak alakasız şeyleri aşermenin bazı nedenleri olabileceği sanılmaktadır. Çikolata aşeren bir anne adayında b vitamini eksikliği gözlemlenmiştir. Toprak aşermek yine en ilginç aşermeler arasında gösterilirken bunun sebebinin kansızlık olabileceği bilinmektedir. Sigara izmariti yemeyi veya kimyasal temizlik ürünleri yemeyi aşeren bir anne adayının demir eksikliği sebebiyle bunları yaptığı sanılır.

Her zaman aşerilen şey vücuttaki eksiklikten kaynalı değildir tabikide en başta belirttiğim gibi bazen kokularda aşerme üzerinde etki eder. 3 ev ötedeki ev yemeğinin kokusunu alacak kadar keskin burunlara sahiptir anne adayları.
Aşerme evresi hamileliğin ilk gününden başlayarak 3. aya kadar devam edebilmektedir ilerleyen dönemler bu durum yok olacaktır.

Aşerilen imkansız yiyecekler için neler yapılmalı?
Günümüzde mevsimi dışında bir şey bulmak çok zor olmasada sağlık açısından tehlikeli olanları tüketmemek gerekir. Hormonlu yiyecekler ile aşermeyi bastırmak doğru bir davranış değildir. Örneğin; kış mevsiminde dondurma aşeren bir anne adayı hasta olma ihtimaline karşın benzeri sağlıklı besinler tüketebilir. Dondurma yerine doğal meyveli yoğurtlar veya evde yoğurt içine karıştırılmış doğal mevsim meyveleri bunun için ideal olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git