Gebelikte İlk Bulantılar

Gebelikte İlk Bulantılar
30 Mart 2016 tarihinde eklendi, 574 kez okundu.

Gebelikte İlk Bulantılar

Gebeliğin ilk haftalarında kokuya olan aşırı hassasiyet nedeniyle ortaya çıkar ve belli bir zamanları olmamasına rağmen sabahları daha sık olur. Buna yurt dışında sabah hastalığı, ülkemizde sabah bulantıları da denir.

İlk haftalarda bulantı ile seyreden diğer belirtiler iştahsızlıktır. İştahla yediğiniz sevdiğiniz bir yemeği bu dönemde görmeye bile tahammül edemeyebilirsiniz, ancak bu durum geçicidir çünkü gebeliğin ilerleyen haftalarında iştahın açılması nedeniyle yiyeceklere karşı zaafınız başlayacaktır.

Gebelik bulantısı diğer bulantılardan nasıl ayırt edilir?

Kilolu olmayan ve ilk gebeliği olan bayanlarda gebelik bulantıları görülmektedir ve hastalıktan ziyade koku nedenli ve akabinde baş dönmesi olan bulantılar gebelik bulantısıdır diyebiliriz. Karaciğer iltihabı, safra kesesi taşı gibi gebelik dışındaki bir takım rahatsızlıklar da gebelik bulantısı ile benzerlik göstermektedir. Gerçek nedenini öğrenmek için şiddetli bulantılar başladığında hemen doktara başvurulmalıdır.

Aşırı bulantısı olan ve bu durumdan çok şikayet eden bayanların bebeklerini sağlıklı şekilde taşıyarak sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdiği bilinen bir gerçektir. Tıbbi açıdan bunun kanıtlanmışlığı yoktur ama bu bir geçektir.
Ancak aşırı bulantı iştahsızlık ve kilo haybına neden oluyor ise bebeğin gerekli olan vitaminleri ve mineralleri alamamasından dolayı olmus sonuçlara neden olabilir. Bu durumu engellemek için doktor gözetiminde zararsız ilaçlar kullanılarak takviye alınmalıdır. Gerekli vitaminleri anneden alamayan bebek gelişimini eksik tamamlar ve bir çok hastalığa davetiye çıkartır.

Aşırı bulantıların bir diğer sebebi de ikiz veya üçüz bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Anne adayının vücudunda bir bebek bulunması olağan durumunu değiştirir ve baş dönmesi bulantı gibi alışma sürecine sokar. Anne karnında iki veya üç bebeğin bulunması bu belirtileri iki üç katına çıkartır ve belirtileri daha şiddetli şekilde hissettirir.

Gebelik bulantıları nasıl hafifletilir?

-Sabah görünen bulantılar aç karnına ortaya çıktığı için midenin boş olması dez avantajdır bunun için daha ayağa kalkmadan önce mideyi dolduracak kraker tarzında zararsız atıştırmalıklar yedikten sonra yataktan kalkılmalıdır.
-Ağır şekilde sabah, öğlen, akşam yemek yemek yerine bu öğünleri sayısı yükseltilerek 6 öğün halinde yemekler tüketilmelidir.
-Mideyi rahatsız edici baharatlı, acı veya az pişmiş yemekler tercih edilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git