Genel Saç Bakım Kuralları

Genel Saç Bakım Kuralları
16 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 913 kez okundu.

Saç bakımı günümüzde kadın erkek genç yaşlı herkesin dikkat ettiği ve elinden geldiğince uygulamaya çalıştığı yöntemlerden biridir. Gün içerisinde 100 saç teline kadar olan dökülmeler normal olarak görülür. Ancak dökülmeler bu sayının üzerine çıktığında yeterli bakım yapılmadığı sonucuna ulaşılabilir. Ayrıca saçların parlak, canlı ve yumuşak olmaması da bakımda yapılan hatalardan ve ya bakımsızlıktan ileri gelmektedir.

Genel saç bakım kurallarına uyulduğunda sağlıklı gür ve canlı saçlara kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bütün bu özelliklere sahip olmak için aşağıdaki saç bakım kuralları uygulanmalıdır:

  • Saçlar keratin adı verilen bir yapıdan meydana gelmiştir. Bu yapının bozulmasına neden olan kozmetik ve temizlik ürünleri saç bakımında olumsuz durumlarla karşılaşılmasına neden olur. Bu yüzden kullanılan ürünlere dikkat edilmelidir. Kaliteli ve saç bakımına uygun ürünler kullanılmalıdır.
  • Gerektiğinden fazla saç taramak veya saçları çok sıkan, köklerin acımasına neden olan tokalar kullanılmamalıdır.
  • Saçların sağlıklı görünmesini sağlamak için vücutta meydana gelen vitamin, demir, çinko gibi eksiklerin önüne geçilmelidir.
  • Saçları yıkadıktan sonra sert bir şekilde kurulamak yerine hafif hareketlerle ve yumuşak bir havluyla kurulamak saç bakımında gözardı edilen durumlardan biridir. Dikkat edildiğinde daha sağlıklı saçlara sahip olunacaktır.
  • Saçlarda aşırı jöle uygulama, sürekli boyatma, uzun süre güneşte kalma gibi nedenlere bağlı olarak sorunlar meydana gelebilir. Bunu önlemek için aşırıya kaçılmadan saç üzerinde değişiklikler yapılmalıdır.
  • Saçların uzun süre yıkanmaması saç bakımında yapılan büyük yanlışlardandır. Düzenli periyotlarla saçlar yıkanmalıdır. Bunun dışında saçların her gün yıkanması da genel olarak saç bakımında yapılan yanlışlardandır. Saçlar 2 günde bir yıkanmalıdır.
  • Saçlar için kimyasal maddeler içermeyen doğal saç bakım ürünleri kullanılarak saç bakımı desteklenmelidir.

Ayrıca Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Saçlarınızın daha temiz olması ve şampuanın etkisinin artması için öncelikle kullandığınız fırçaları sıcak su ve sabunla temizleyin. Saçlarınızı yıkamadan önce fırçalarsanız kir ve tozlardan arındırabilirsiniz. Bu şekilde yıkarsanız şampuanınız daha etkili olacaktır.

Saç kremi kullanırken, saç derisine değdirmeden direk olarak saç uçlarınıza uygulamanız oldukça önemlidir.

Eğer saçlarınız kuruysa mutlaka nemlendirici şampuan ve saç kremi kullanın. Yıkamanın ardından yumuşak bir havlu ile saçlarınızın suyunu aldıktan sonra, parlaklık verici silikon bazlı bir serum kullanmanız da faydalı olacaktır.

Eğer saç tellerinizin kurumamasını istiyorsanız sabun kullanmamaya özen gösterin. Çünkü cildimizin ve saç derimizin ph değerleri farklıdır. Sabun kullanırsanız saçlarınızı kurutacaktır.

Eğer saçlarınız düz bir yapıdaysa daha fazla yağlanma olacaktır. Bunu engellemek için, saçlarınıza haftada bir defa yağ birikimini önleyici jel uygulayabilirsiniz.

Doğru ve dengeli beslenme saç içinde oldukça önemlidir. Çünkü saçımızın ana maddesi keratindir. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin.

Eğer saç deriniz kuru ve kaşınıyorsa saçlarınızı elma sirkesi ile yıkadığınızda bundan kurtulmuş olacaksınız.

Saçlar çok fazla taranmamalıdır. Saçlar taranırken mutlaka kaliteli bir fırça veya tarak kullanılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git