Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?
7 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 983 kez okundu.

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, en doğru ve en kesin sonucu gebelik testi ya da kan testi ile alırsınız. Yine de hamile olduğunuzu gösteren bazı belirtiler de hamile olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Örneğin mide bulantısı, baş dönmesi ya da bel ve sırt ağrıları “acaba hamile miyim?” sorusunu aklınıza getirebilir. Peki, hamileliğin ilk belirtileri nelerdir?

Mide Bulantısı ve Kusma: En bilinen hamilelik belirtilerindendir. Gebeliğin erken belirtileri arasında yer alan mide bulantısı başladığında, kadınların da aklına bu soru gelmektedir. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında, mide bulantısı şikayetiniz varsa, aklınızdaki bu sorulara cevap bulmak için evde yapılan gebelik testlerinden alabilirsiniz.

Baş Dönmesi: Baş dönmesi de yine hamileliğin erken belirtileri arasında yer alıyor. Genellikle mide bulantısı ile birlikte kendini göstermektedir.

İştah: Hamileliğin erken dönemlerinde iştahta açılma ya da kapanma görülmesi oldukça normaldir. Bu dönemde bazı anne adaylarının iştahı açılırken, bazılarında da yemeklerden tiksinme görülebilir.

Kokulara Hassasiyet: Bu dönemde kadınlarda kokulara karşı bir hassasiyet oluşur. Sıkça görülen bu belirti de aklınıza “acaba hamile miyim?” sorusunu getirebilir. Tabi bu tek başına bir belirti olmasa da, yukarıda saydığımız belirtiler ile birlikte hamile olduğunuza işaret ediyor olabilir.

Ruhsal Değişimler: Hamileliğin ilk belirtileri arasında bir de ruhsal değişimler yer alıyor. Ani duygusal değişimler gözlemleyebilirsiniz. Anlık stres, ağlama ya da sinirlenme görülebilir. Bunlar da yine hamileliğin erken dönemdeki belirtileri arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git