Hamilelik Döneminde Beslenme

Hamilelik Döneminde Beslenme
21 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 772 kez okundu.

Hamilelik dönemi, anne adayının birçok konuda oldukça dikkatli olması gereken bir dönemdir. Özellikle beslenme bu dönemde çok önemlidir. Gebeliğin ilk fark edildiği dönemden başlayarak son güne kadar beslenme anne adayının yanı sıra, anne karnındaki bebeğe uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Vitamin ve mineral, Omega 3 desteği, kalsiyum, potasyum yönünden zengin bir beslenme listesi oluşturulmalıdır. Hamilelik süresince anne adayının 15 kiloya kadar alması normal kabul edilir. Daha fazla alınan hamilelik kilosu bebeğe herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle hamilelik döneminde düzensiz beslenme çok zararlıdır.

Hamilelik döneminde kahvaltı çok önemli bir öğündür. Ortalama 8 saatlik uyku süresince aç olan vücuda, sabahın erken saatlerinde sağlıklı yiyecek ve içeceklerle besin takviyesi yapılmalıdır. Kahvaltıda çay yerine süt, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, kızarmış ürünler yerine haşlanmış yumurta, söğüş salata, yağsız peynir, zeytin, bal gibi yiyeceklere kahvaltı tabağınızda yer vermelisiniz.

Hamilelik döneminde şarap, bira, rakı gibi alkollü içeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle sigara ve alkol, hamilelik döneminde anne adayının bebeğine verebileceği en büyük zararlardır. Bu dönemde balık tüketimi oldukça önemli olsa da, civa alımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Protein, karbonhidrat gibi besinler yönünden dengeli bir beslenme programı oluşturmaya özen gösterin. Bu dönemde canınız tatlı istediğinde bitter çikolata, sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Ağır yemekler, şerbetli tatlılar bebeğiniz için herhangi besleyici bir özelliğe sahip olmadığından, doktorunuzun kontrolünde zengin bir beslenme listesi oluşturmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git