Hamilelikte ilk Hafta Bebeğin Durumu

Hamilelikte ilk Hafta Bebeğin Durumu
31 Mart 2016 tarihinde eklendi, 517 kez okundu.

Bebek Nasıl Oluşur?

Bayanlarda olan her ay yumurtlama dönemi bir adet yumurtayı hazırlar ve o ay içerisinde bir erkek spermi bekleyerek bebek oluşumu için kendini hazırlar. Sadece yumurtlama dönemindeki bir bayanın bebeği olma ihtimali vardır bu unutulmamalıdır bu zamanda sağlıklı bir bayanda yaklaşık 6-10 gün arasındadır.

Kendini hazırlayan bayan yumurtası cinsel ilişki esnasında vajinadan gelen spermlerle birleşerek döllenir ve gebeliğin ilk hamlesi başlamış olur. Tüm bunlar gerçekleşirken anne adayının yapabileceği en iyi şey dinlenmek olacaktır. Döllenen yumurta rahime taşınarak rahim zarının içine gömülür düşme ihtimalini azaltmak içindir bu haraket. Bu dönem esnasında yapılacak ani hareketler, yorgunluk, zararlı alışkanlıklar döllenen yumurtanın düşmesine sebep olabilir.

Döllenmiş yumurtanın rahime taşınması durumuda hemen gerçekleşen bir olay değildir bu durum döllenmeden sonra 5-6 gün sürebilir. Rahime taşınan yumurta artık hücresel bölünmelere başlar büyür ve anne ile bağlantısını kurar.

Bu aşamada aslında hamileliğiniz yeni başlamış gibi görünsede tıbbi olarak 4 haftalık gebe olmuş olursunuz. Yani 2 aralık tarihinde adet gören bir anne adayı 2 ocak tarihinde tekrardan adet olmayı bekler. Adet olunmaması halinde hamile olduğu fikti ortaya çıkar ve yapılan testlerde o anki zamana göre 4 haftalık hamile olduğu söylenir.

Gebeliğin 1. ve 2. haftaları aslında anne karnında çok fazla değişim olduğu bir dönemdir ancak anne adayının bundan haberi yoktur. Bazen içgüdüsel olarak hissedilebilir veya anadoluda ortaya çıkan hurafelerden anlaşılabilir ancak bilimsel olarak kesinliği yoktur.

Halk arasında köy yerlerinde özellikle anne adayının alt kirpiklerinin karışması durumunda gebeliğin başladığı anlamı aranır bu ihtimal çoğu kez doğru çıksa da kesinliği yoktur.
En erken hamile olduğunun anlaşılması kan testi ile ortaya çıkar ve buda döllenmiş yumurtanın rahime taşındığı zamanda anlaşılır. Bu süreç 3. veya 4. haftadır.

Bebeğin oluşum aşaması bazı zayıf bedenlerde zor gerçekleşebilir kan değerlerinde olan düşük değerler zor bir gebeliğin belirtisi olabilir ilk haftalarda bebeğin içeride tutunmasını zorlaştırabilir. Bunlara engel olmak için doktor ile irtibatta kalınmalıdır.

Bebek için zor dönem olan ilk haftalar anne için de zordur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git