Hamilelikte ilk Oluşum

Hamilelikte ilk Oluşum
31 Mart 2016 tarihinde eklendi, 670 kez okundu.

Hamilelikte ilk oluşum

Gebelik süreci tam olarak 4. haftadan itibaren başlamaktadır 1. hafta diye tabir edilen tanımlama esnasında bebek aslında henüz döllenmemiş durumdadır.

Örneğin her ayın 8 inde adet görmeye başlayan bir bayan için gebe kaldığı zamandan itibaren ayın 8 inde adet görmeyecektir işte o hafta gebeliğin ilk haftası olarak kabul edilir. Cinsel birleşme esnasında döllenme gerçekleşmez yumurtalar hazırlandığı anda bebeği rahime taşırlar ve anne adayı alt karın ağrısı denilen tek seferlik bir sancı ile bunu hissedebilir. Rahime yerleşen döllenmiş yumurta burada anne ile ilk bağını kurar ve kendini geliştirip büyütmeye başlar.

İlk olarak rahim zarına gelen bebeğiniz bu zar hücresinin içerisine yavaş yavaş gömülmeye başlar ve göbek bağı yoluyla sizin plasentanızdan beslenir. Tüm bunlar yaşanırken anne adayı hamile olduğunun hala farkında değildir. Doktorlar ve ebeler dahi bukadar erken hamileliği tespit edememektedir.

Rahime yerleşen zigotun boyu yaklaşık olarak bir toplu iğne başı kadar nitelendirilir. Beslenmeye ve kendini büyütmeye başlayan embriyo sizden gerekli olan bütün vitaminleri temin etmek isteyecektir.

Devamındaki günlerde anne hala adet olmamıştır ve gebeliğinin farkında değildir. Adet döngüsü geldiği günlerde hamileliğin ilk ışığını görmüş demektir. Ancak bazı bayanlarda gebe olmasına rağmen çok açık renkli az bir miktar kan görebilir. Buna üstüne görme denir. Bu pek çok kez adet kanı ile karıştırılır ve hayal kırıklıkları yaratır. çok uzun süreli bir kanama olmadığından dolayı adet düzensizliği olarak da algılanabilir. Bu konuda kesin sonuç almak için evde gebelik testi yapılmalı kesin sonuç için bir hekime danışılmalıdır.

Gebe kalmadan önce bayanların rahimi 70-75 gr ağırlığındadır. Bebek büyüyüp geliştikce ağırlık artar ve son haftalarda 1000-1100 gr arası ağırlığa ulaşır. 6. haftada falan ulrasonda görülmeye başlayacaktır. Onun öncesinde zararlı ışınların olduğu bölgelerde dolaşmak gereksiz aşırı yorgunluk ve ani hareketler bebeğin rahimde tutunmasını zorlaştıracaktır.

Bebek bekleyen ve isteyen bir anne adayı hamile kalmayı planladığı ay bütün tehlikelerden uzak durmalı, bebeğin gelişimi ve ilerideki yaşamını bu ilk haftanın etkilediğini bilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git