Hastalıklarda Beslenme ve Sağlıklı Yaşam

Hastalıklarda Beslenme ve Sağlıklı Yaşam
1 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 565 kez okundu.

Hastalıklarda beslenme durumu sağlıklıyken aklımıza gelmeyen ancak bir hastalığa yakalandığımızda uzun soluklu araştırmalar yapmamıza neden olan önemli bir konudur.

Hayatımızda beslenmenin önemi şüphesiz ki çok büyüktür anne karnından ölene kadar beslenme hayati bir önem taşımaktadır. Sağlıklı bir hayat geçirmek için rahatsızlandığımız zamanda hastalıklarda beslenme konusu öne çıkmaktadır. Vücudun hastalıklar ile savaşabilmesi, enfeksiyonlara karşı koyabilmesi için beslenmeye dikkat ederek gereği kadar ve dengeli beslenmek gerekir. Şayet dengesiz ve yetersiz beslenenlere baktığımızda vücut dirençlerinin düşük, hastalıklara daha yatkın, enfeksiyonların daha sık görüldüğünü göremekteyiz.

Vücudun her gün alması gereken vitamin, mineral ve besinler bulunmaktadır. Bu ihtiyaçları almadığımız zaman ciddi anlamda sağlık sorunlarına yaşayabilir. Şuan yaşadığımız çağın en başta ve en önemli konusudur hastalıklar ile sağlık arasındaki ilişki. Aslında çok basit bir kavram olan bu durum maalesef günümüzün şartlarında zorlaştırılmaktadır.

Örneğin kalp ve damar hastalıkları bulaşıcı bir hastalık değildir ancak trafik kazalarının ardından en fazla ölümlerin görüldüğü hastalıktır. Hastalıklarda beslenme konusuna biraz daha girersek hasta olamamak için en başta sağlıklı ve dengeli beslenme geçmektedir.

Nasıl Sağlıklı Ve Dengeli Beslenirim?

  • Gıdaları satın alma aşamasında son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi
  • Pişirme kurallarına uyarak sonrasında uygun koşullarda saklanması
  • Doğal ürünleri ve organik meyve sebze tercih etmek
  • Kişinin cinsiyetine, yaşına ve fiziksel özelliklerine göre beslenmesi
  • Tek bir öğünde bir günlük ihtiyacı almak yerine gün içinde olan öğünlere bölmek

Hastalıklarda beslenme ve Besin Ögeleri

Proteinler vücudumuzun için olmazsa olmaz besin kaynağıdır ve vücudun temel yapısını meydana getirirler. Proteinlerim gelişme ve büyüme açısından rolü büyüktür. Enerjimizi sağlayan besin ise karbonhidratlar oluşturmaktadır. Günlük ihtiyacımız olan besin ihtiyaçları bu sayede giderilmiş olmaktadır. Yağlara bakıldığında vücudun enerji deposu olduklarını görürüz. Mineral alımı da vücutta olan suyun dengesini, diş yapısını ve iskelet sistemi üzerinde etkileri bulunur. Vitaminler ise vücutta olan bir çok olayın olabilmesi için gereken besinlerdir. Hastalık durumunda tüm bu besin ögelerinden yeterli ve dengeli miktarda almamız gerekmektedir.

Sonuç Olarak

Günümüzde ölümlere yol açan bir çok hastalıktan sorumlu olan beslenmedir. Giderek yeni nesil hızlı yeme alışkanlığı edinmekte olup hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Hastalıklarda beslenme insan hayatını en çok etkileyen faktörler arasında yer alır bunun için lütfen dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edelim.

Kaynak: https://www.beslenmerehberim.net/category/hastaliklarda-beslenme/

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git