Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları
20 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 864 kez okundu.

Hindistan cevizi yağının saça, cilde ve sağlığa faydaları saymakla bitmez. Mucize diyebileceğimiz Hindistan cevizi yağı bağışıklık sisteminden sindirime, metabolizmadan diş sağlığına, kalbe, tansiyona ve böbrek sağlığına kadar birçok konuda fayda sağlamaktadır. Tamamen bitkisel içeriklere sahip olan Hindistan cevizi yağının faydaları şunlardır;

Metabolizmayı Çalıştırır

Hindistan cevizi yağı içerisindeki doymuş yağ asitleri karaciğer tarafından hızlı bir şekilde işlenerek enerjiye dönüşmektedir. Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırmaya yarar.

İyi Kolesterolü Yükseltir

Lorik asit bakımından yüksek yağlar içeren Hindistan cevizi yağı hem iyi kolesterolü hem de kötü kolesterolü yükseltir. Yapılan araştırmalar sonucu Hindistan cevizi yağının kolesterole faydalı olduğu ortaya konulmuştur. Hindistan cevizi yağının faydaları kolesterol üzerinde oldukça etkilidir.

Hazımsızlığa İyi Gelir

Eğer vücudunuz gaz sorunu ve sindirim problemi yaşıyorsanız Hindistan cevizi yağı bu sorunlara oldukça faydalıdır. İçerdiği vitamin, mineral ve amino asitler sayesinde sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Alzheimer’a Karşı Koruyucudur

Beyin aktivitelerini güçlendiren Hindistan ceviziyağı Alzheimer ve bunaklığa karşı oldukça faydalı bir koruyucudur.

Kalp Sağlığını Korur

Hindistan cevizi yağının içerisindeki lorik asitler kalp sağlığını korumada oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kolesterolü de kontrol altında tutan Hindistan cevizi yağı kalp krizi riski önlemeye de yarar.

Sağlık Açısından Diğer Faydaları

  • Hindistan cevizi yağının faydaları cilt üzerinde son derece etkilidir. Cildi yumuşatır, canlılık ve parlaklık kazandırır.
  • Gözaltında oluşan şişlikleri azaltmada etkilidir.
  • Varisli damarları yumuşatır ve varis belirtilerini azaltmaya yarar.
  • Egzamaya karşı fayda sağlar ve egzama oluşumunu önler.
  • Hindistan cevizi yağı cilt sıkılaştırmada ve kırışıklıkları önlemede faydalıdır.

Doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Ayrıca yemeklerde de kullanılabilecek sağlıklı yağlar arasında yer alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git