İkiz Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

İkiz Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.098 kez okundu.

Döllenme işleminden yaklaşık 1 ay sonra yapılacak ultrason muayenelerinde gebelik saptanabilir. Ultrason işlemlerinde yanılma payı oldukça azdır ve ikiz gebelik belirtileri de 6.haftada belli olmaktadır. Farklı hallerde yapılan ilk kontrollerde çift kese görülebilir ve daha sonraki muayenelerde gebeliğin tek olarak devam ettiğine de rastlanılmıştır. Kesin bir şekilde İkiz gebelik belirtileri nasıl anlaşılır sorusuna cevap arıyorsanız gebeliğin 7. Ya da 8.haftasını beklemeniz gerekmektedir.

İdrar da ya da kanda yapılan bir takım testlerle ikiz gebelik belirtileri anlaşılmayabilir. Bu anlamda kesin tanı koymak için ultrason muayeneleri yapılmalıdır. Gebelikten önce yaşanan bir takım belirtiler normaline göre fazlalaşırsa akla ikiz gebelik mi sorusunu getirebilir fakat net bir şekilde yanıt bulamayabilirsiniz. Bu yüzden buna benzer şüpheler ile ikiz gebelik konusunda kesin bilgilere ulaşmanız zor olacaktır. Yapılan kontrollerde bebeğin eşi görünüyorsa bebekler tek yumurta ikizi olarak dünyaya gelecektir. Cinsiyetleri de yine ultrasonik uygulamalar ile net bir şekilde görülebilir.

İkiz gebelik durumlarında anne adayının karın ve rahmi daha çabuk büyüyebilir ve daha şiddetli kasık ağrıları yaşayabilir. Yani çoğul gebelik, normal gebelik belirtilerinden daha fazla kendini hissettirebilir. Yaşanan şikâyetlerin daha fazla artması sonucunda yapılan muayenelerde uzman doktorlar tarafından detaylı bilgiler almanız mümkündür. Belirtildiği üzere kesin olarak ikiz gebelik teşhisi 4. Aydan sonra ultrasonla görüntülenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git