İlk Haftadan Gebeliği Anlamak

İlk Haftadan Gebeliği Anlamak
20 Mart 2016 tarihinde eklendi, 615 kez okundu.

Günümüz teknolojisi ile bebek sahibi olacağımızı sperm rahime yerleştikten sonraki gün kan testi ile öğrenebiliyoruz. Evde kendi yöntemlerimiz ile, örneğin gebelik testleri ile ancak 3 hafta sonunda öğrenebiliyoruz.

Hamile kalan bayanın gebeliğin ilk haftasında iç güdüsel olarak bunu hissetmesi mümkündür aslında. Çünkü bebek rahime yerleştiği andan itibaren annenin vücudunu etkilemeye başlar. Bebek için gereken madde ve vitaminleri yetiştirmek zorunda olan annenin bünyesi daha fazla çalışmaya başlar ve bunun sonucunda çok belirgin bir yorgunluk hissedilir.

Anne adayında;Sürekli uyuma isteği, eller, ayaklar ve yüz bölgesinde şişlik, halsizlik, baş ağrıları gibi belirleyici etkenler baş gösterir.

Anne vücudunun sürekli bebeği besleme gereksinimi nedeniyle tansiyonda düşüklük, kan şekerinde düşüklük kaçınılmazdır. Tüm bu fiziksel olayların dışında duygusal olarak da farklılıklar oluşur.

Duygusal olarak; Aşırı hassasiyet, basit şeylere ağlama isteği, kırılganlık değişimler yaşanır.

Duyarlılık; Dokunma ve acı hissiyatınızda belirgin bir ilerleme, kokulara karşı aşırı hassasiyet şeklinde başlar. Normal zamanlarda sıradan gelen bir patlıcan yemeğinin kokusu sizi bir anda yerle bir edip istifra etmenize neden olabilir.

Ayrıca 10 kadından 2 tanesinde görülen alt karın bölgesinde yerleşme sancısı adı verilen, bebek rahime yerleşme sırasında kendini gösteren tek seferlik bir sancıdır. Bunu yaşayan bayanlar hamile kaldığı hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olmuş olur.

İkinci hamileliği olan bayanlar aslında vücutlarını daha iyi tanırlar ve gebe kaldıklarında neler yaşayacaklarını çok iyi bilirler. Ancak ilk gebeliğini bekleyen bayanlar vücutlarını yeni yeni tanırlar ve dikkat etmedikleri taktirde gebelikleri son bulma ihtimali çok yüksektir.

Gebelikten önce anne adayı alkol, sigara, kahve aşırı derecede kullanıyorsa bunlardan gebeliğin ilk haftası vazgeçmek zorundadır. Çünkü gebeliğin ilk günleri yapılacak herhangi bir hata, bebeğin zihinsel gelişimi etkiler ve hastalıklı doğmasına sebebiyet verir. İlk ay özellikle bu konuda çok dikkat edilmelidir doktorların önerileri dışında kullanılan en basit ağrı kesiciler bile bir haftalık bebeğin sağlık sorunlarına yol açar.

Genel araştırmalarda sağlıklı beslenen bir annenin, kötü alışkanlıkları olan bir anneye göre çok daha sağlıklı ve normal boyutlarda doğum yaptığı gözlemlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git