Kadınlarda Adet Düzensizliği

Kadınlarda Adet Düzensizliği
30 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 833 kez okundu.

Aylık kanama şeklinde görülen adet döneminde rahim bölgesinin astarı dökülmektedir. Dökülen en ufak bir yerden bile adet kanı geçebilmektedir. Adet kanı rahimden geçerek vajina yolu ile vücuttan çıkmaktadır. Ortalama bir adet dönemi 3 ila 5 gün sürmektedir. Her ay düzenli bir şekilde devam eden bu olaya ise adet döngüsü denmektedir.

Kadınlarda adet düzenliliği için her ay gerçekleşen adet döneminin belirli zaman aralıklarında gerçekleşmesi gerekmektedir. Kadınlarda adet düzensizliği ise tam tersi olmaktadır. Yani ortalama olarak hesaplanan adet döngüsü 28 gündür. Ortalama olarak hesaplanan bu döngüde verilen zamandan daha kısa sürede ya da daha uzun sürede belirli nedenlere bağlı olarak kadınlarda adet düzensizliği yaşanabilmektedir.

Adet döngüsü

Adet döngüsünün ilk yarısında kadınlık hormonu(östrojen) artmakta ve rahmin astarını büyümektedir. Rahmin astarını da etkilen bu döngüde herhangi bir yumurta seçilerek olgunlaşma sürecine girmektedi. Adet döneminin 14. gününde ise bu seçilen ve olgunlaşan yumurta yumurtalığından ayrılmaktadır.  Ayrılan yumurta daha sonra fallop tüpleri aracılığıyla rahime gitmekte ve hamilelik oluşmasına yardımcı olmaktadır. Genel adıyla yumurtlama denilen bu dönemde en fazla hamile kalma riski yumurtlamanın olduğu gündür. Yumurtlayan bu yumurta eğer erkeğin sperm hücresi tarafından döllenirse hamilelik dönemi başlamaktadır. Erkeğin sperm hücresi ile döllenemeyen yumurta ise parçalanmaktadır.

Adet dönemi

Her kadın aynı dönemde ya da aynı süre içerisinde adet olacak diye birşey yoktur. İnsan vücuduna göre farklılık gösteren adet döneminin bir sorunu da kadınlarda adet gecikmesi olasılığıdır. Özellikle ilk adet gören genç kızlarda ve menapoza girecek yaşa gelen kadınlarda adet gecikmesi fazla olabilmektedir.

Kadınlarda adet gecikmesi riskinin birçok nedeni olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre hamilelik ihtimali bulunan, stresli bir hayat yaşayan, ciddi rahatsızlıkları olan ve ilaç kullanan, doğru beslenmeyen ve aşırı kilo alıp veren kadınlarda adet gecikmesi yaşanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git