Kadınlarda Kist Patlaması Neden Olur?

Kadınlarda Kist Patlaması Neden Olur?
21 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.089 kez okundu.

Hemen hemen her kadının yumurtalıklarında hayatında bir dönem görülebilen kistler bazı durumlarda tedavi gerektirmeyecek kadar etkisiz olabilmektedir. İçi sıvı ile dolu bulunan ve farklı dokular ile çevrili olan kistlerin bir kısmı yumurtalıklarda fonksiyon kaybına neden olabilmektedir.

Kadınlarda kist patlaması, kistlerin büyümesi ile doğru orantılı olarak sıvının artmasına ve kist çeperlerinin yırtılmasına veya patlamasına neden olmaktadır. Kadınlarda kist patlaması çoğu zaman önemli sorunlara yol açmamaktadır. Zaman zaman kist patlaması yaşanabilmekte ancak farkedilemeyecek kadar küçük olabilmektedir. Bazen de kist patlaması nedeni ile kanama meydana gelebilmektedir.

Kadınlarda kist patlaması neden olur

Kadınlarda kist patlaması neden olur?” sorusunun en açık ve yalın cevabı ise yumurtalık içinde bulunan kistin büyümesi ve kist çepelerinin yırtılması veya patlamasıdır. Sadece yumurtalıklarda görülmeyen kistler, başka organlarda da görülebilmektedir. Her ay düzenli olarak adet gören kadınlarda kist ortaya çıkabilmektedir. Patlayan kistler bazen hiç farkedilmeyebilmektedir. Bazı durumlarda ise aşırı kanama olabilmekte ve bayılma, göz kararması, baş dönmesi, ağrı gibi şikayetleri ortaya çıkartabilmektedir. Yumurtalığında kist olduğunu bilen ve bu gibi şikayetleri olan bir hastanın hemen doktoruna başvurması gerekmektedir. Çünkü tüm bu şikayetlerin sonucunda kist burkulmuş yani tıp adı ile torsiyon olabilmektedir.

Kistin Tanısı ve Tedavi Süreci

Yumurtalık kisti ultrasonla hemen anlaşılabilmektedir. Belirli bir zaman içerisinde patlayan kistin çevresinde sıvı veya kan görülmektedir. Kiste bağlı olaran görülen karın içerisindeki bu kanamalar aşırı fazla ise hastada bayılma, göz kararması ya da tansiyon düşüklüğü gibi rahatsızlıkları yaşatabilmektedir. Kist patlaması sonucu oluşan aşırı kanamanın durumuna göre ameliyat yapılmaktadır. Ameliyat sonucunda kanayan bölgeye müdahale edilebilmektedir. Bazı durumlarda ise kistin bulunduğu yumurtalık da alınabilmektedir. Tedavi süreci ise tamamen destek ve izlenim ile sürdürülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git