Kadınları İlgilendiren Tüylenme Sorunu

Kadınları İlgilendiren Tüylenme Sorunu
21 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 779 kez okundu.

Her kadında hafif veya aşırı da olsa bir tüylenme problemi yaşanmaktadır. Hafif tüylenmenin nedenleri genellikle genetik olmaktadır. Ancak aşırı tüylenme tamamen hormonal bozuklukların belirtisidir. Aşırı tüylenme sonucu sert ve koyu renkte kıllar ortaya çıkmakta veya uzamaktadır. Bunun nedeni ise kıl uçlarının erkeklik hormonuna karşı duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Kadınlarda tüylenme ergenlik süreci ile başlamakta ve orta yaşlarda daha da artmaktadır. Aşırı tüylenme şikayeti ile gelen bir kadının ilk önce tüylerindeki görüntüsüne ve miktarına göre analiz yapılmaktadır.

Aşırı Tüylenmenin Nedenleri

Kadınlarda aşırı tüylenme nedenleri çoğunlukla hormonal bozukluklara bağlanmaktadır.

Ailesel veya yöresel dağılım, yumurtalıklarda oluşan sorunlar, bazı tümör hastalıkları, karaciğer hastalıkları, çeşitli ilaçların kullanımı, erkeklik hormonunun dönüşümünde yaşanan sorunlar kadınlarda aşırı tüylenme nedenleri arasında gösterilmektedir.

Aşırı Tüylenme Belirtileri

Kadınlarda aşırı tüylenme belirtileri arasında yumurtalıklardan veya böbreklerden erkeklik hormonunun aşırı salınması gösterilmektedir. Birinci neden olarak gösterilen bu olay yumurtalık kistinin görülmesi ile yaşanmaktadır.

Diğer bir kadınlarda aşırı tüylenme belirtileri arasında ise şişmanlık yatmaktadır. Kilo problemi yaşayan kadınların erkeklik hormonları artmakta ve tüylenmenin yanı sıra vücudun yağlanması, akne sorunu, hipertansiyon, kısırlık gibi sorunlar da ortaya çıkmaktadır.

Aşırı Tüylenmenin Tedavisi

Her kadın görülebilen hafif tüylenme probleminde genellikle epilasyon kullanılmaktadır. Ancak fazla tüylenme sorunu yaşayan kadınlar için ilaç kullanımı verilmektedir. Kişinin vücudundaki tüylenme problemine göre belirlenen ve yazılan bu ilaç tedavisi sonucunda 18 aya kadar çıkabilen bir zaman diliminde tüylenme azalmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra aşırı şişman olan kadınlarda uzmanların önerdiği bir tavsiye de kilo vermeleridir. Yapılan araştırmalara göre kilo veren bir kişide tüylenme problemi de zamanla azalmakta veya durmaktadır. Tüylenme probleminden kurtulmak için yapılması gereken ise kişinin en kısa sürede doktoruna başvurması ve yapılan testler ile tedavi sürecine başlamasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git