Katarakt Nasıl Oluşur?

Katarakt Nasıl Oluşur?
28 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.141 kez okundu.

Katarakt nedir? Görmemiz için en önemli göz içi maddelerinden biri lenstir. Bu lens bizim uzak yakın uyumumuzu yapıp görüntüyü retina(sarı nokta) üzerinde birleştirmedeki en önemli ögelerden biridir. Gözün içindeki lens damarsız bir yapı olduğu için seneler içinde yaşla beraber şeffaflığını kaybeder. Bunun neticesinde ışıklar retinaya ulaşamaz. Biz bu rahatsızlığa katarakt diyoruz.

katarakt

Güneş Gözlüğünün Faydası Olur Mu?

Güneş gözlüğü kullanmak güneşin içerisindeki bazı zararlı ışınların göze girmesini engeller. Bu ışınlar az ya da çok gözün belli tabakalarına belli oranda zarar verirler. Eğer ki bir koruma yoksa gözün kornea tabakasına veya merceğine de zarar verebilir. Geçtiği her yeri yaşlandırır. Katarakt da göz merceğinin yaşlanmasıdır.

Ameliyat Sonrası Görme Nasıl Olur? 

Katarakt belirtileri arasında bulanık görme, hastanın görüşünün azalması, ışık kamaşması, çift ya da çatallı görme sayılabilir. Katarakt ameliyatında hastanın gözü damlayla uyuşturulduktan sonra yaklaşık on dakika süren bir ameliyat neticesinde eski görmesine kavuşabilmektedirler. Hastalar ameliyattan sonra bir süre hastanede dinlenebilmekte ve sonrasında evine gidebilmektedir. Hatta aynı gece televizyon izleyebilmekte ve rutin hayatlarına devam edebilmektedir.

bebeklerde-katarakt

Bebeklerde Katarakt Olabilir Mi?

Hamilelik sırasında viral enfeksiyon geçirilmesi ya da metabolik hastalıklar bebeklerde katarakt nedenleri arasında gösterilebilir. Yeni doğan bir bebekte katarak nasıl anlaşılır? Kataraktlı bir bebeğin göz bebeği tam siyah olmaz. Eğer bir bulanıklık varsa katarak ya da daha da kötüsü göz tümörü olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git