Kredi Kartlarını Daha Yakından Tanımalıyız

Kredi Kartlarını Daha Yakından Tanımalıyız
15 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 395 kez okundu.

Düzenli bir geliri olan herkes kredi kartı sahibi olabiliyor. Ülkemizde kredi kartı kullanıcıları olarak tek bir kredi kartı ile yetinmiyor, birden fazla kredi kartını cüzdanlarımızda taşıyoruz. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Eylül 2016 verilerine göre Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 40’ı kredi kartı kullanıyor. Buna göre kredi kartı kullanan yaklaşık 22 milyon kişi toplamda 58 milyona yakın kredi kartı kullanıyor ve böylece cüzdan başına düşen kredi kartı sayısı 2’yi aşmış durumda. Peki bu kadar kredi kartı ne işimize yarıyor? Kredi kartlarını akıllıca kullanabiliyor muyuz?

Kredi kartlarının bize sağladığı en büyük imkân nakit para yerine geçmesindeki kolaylık. Kısa dönemli borçlanma araçları olan kredi kartlarıyla, ödemeleri geçerli ödeme döneminden itibaren başlatıyor ve taksitli alışveriş imkânı sayesinde zamana yayabiliyoruz. Ayrıca yaptığımız tüm alışverişleri aylık hesap özeti üzerinden bir arada görerek harcama tablomuzu düzenleme imkânını elde edebiliyoruz. Kredi kartlarıyla alışverişlerimizin çoğunluğunu taksitlendirerek yapıyoruz. Ancak küçük miktarlara bölünen taksitli alışveriş ödemeleri gözümüze olduğundan daha az görünebilir. Harcamalarımızı gelirimize göre yapmamız ve yine gelirimize uygun bir limit belirlememiz şart; bu basit kurallara uyduğumuz sürece kredi kartlarını bilinçli kullanabiliriz.

kredi-kartlarini-daha-yakindan-tanimaliyiz

Cüzdanımızda taşıdığımız kredi kartlarını birbirinden farklı kılan özellikler var. Öncelikle bankalar arasındaki rekabet doğru kullanıldığı takdirde tüketici lehine sonuçlar üretiyor. Bu noktada bir ürün veya hizmet konusunda kampanya ve avantajlar sunan bir kredi kartını diğerlerinden ayıran özellikleri önemsemeli ve kredi kartları arasında kişisel ihtiyaçlarımızı bilerek seçim yapmalıyız. Diğer bir deyişle kredi kartlarını daha çok neye para harcıyorsak o konudaki avantajları sunması yönünde tercih etmeliyiz. Cüzdanımızda hiç kullanmadığımız halde kart aidatı ödediğimiz ikinci ve üçüncü kartlar olabilir. Bunun yerine kart aidatı olmayan kartlara yönelmeliyiz.

Cüzdanımızda yer tutan kredi kartlarını daha yakından tanımalı ve bu şekilde akıllıca kullanmalıyız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git