Mevsim Değişikliği Depresyonu Tedavisi

Mevsim Değişikliği Depresyonu Tedavisi
20 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 885 kez okundu.

Her yıl sonbahar ve kış ayları bizim için kasvet taşır, enerjimizi düşürür, çalışma isteğimizi azaltır ve sosyal yaşamımızı olumsuz yönde etkiler. Günümüzü evde uyuyarak geçirmek isteriz, ruhsal bunalıma gireriz. Tüm bunların sebebi ise çağın hastalığı mevsim değişikliği depresyonu; bir diğer adıyla mevsimsel depresyondur. Mevsimsel depresyonun sebepleri arasında havanın erken kararması, gündüzlerin hızlı son bulması, havanın soğukluğu, kar ve yağmur yağması en etkili sebeplerdendir. Uzmanlar beynimizdeki serotonin ve melatonin maddelerinde meydana gelen değişikliklerin bu depresyon türünün nedeni olduğunu belirtiyorlar.

Mevsim değişikliği depresyonu belirtilerinde ilk olarak sürekli uyuma isteği ve enerji kaybı gibi belirtileri görürüz. Diğer belirtiler arasında ise günlük aktivitelerden zevk alamama, duygusallık ve ağlama nöbetleri, davranış bozukluğu, performans düşüklüğü, kişinin kendini sosyal yaşamdan soyutlaması, iştahta azalma ya da artış, cinsel isteksizlik ve özgüven kaybı yer alır. Mevsimsel depresyon genel olarak her yaşta görülebiliyor fakat başlama yaşı 20’li yaşlar olarak bilinir. Bu depresyon türü kadınlarda erkeklere oranla 4 kat fazla rastlanır.

Çağın hastalığı olarak bilinen mevsim değişikliği depresyonu tedavisi farklı metotlarla uygulanmaktadır. Bu metotlar arasında ilaç, ışık ve psikoterapi tedavileri en iyi sonuca ulaştıran tedavi yöntemleridir.

mevsimsel_depresyon_

İlaç tedavisi:

Uzman bir doktorun gözlemi altında alınan antidepresan ilaçlar vücuda mutluluk hormonu sağlar yani serotonin üretimini arttırır. Bu sebeple ilaç tedavisi uygulanan hastalarda çoğu zaman olumlu sonuç alınmıştır. Bu ilaçların uzman bir doktor tarafından reçete edilmesine ve doktorun önerdiği zaman zarfında kullanılmasına dikkat edilmelidir. Kişi kendi isteğiyle antidepresan ilaçlarını kesinlikle kullanmamalıdır.

Işık tedavisi:

Mevsimsel depresyonun sebeplerine dayanarak geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Ağır bir depresyon dönemi geçiren hastalar için gün ışığını taklit eden özel ışık kaynakları kullanılmaktadır. Tedavi süreci boyunca uzman bir doktor gözetiminde alınması gereken bu ışınları günde 30-35 dakika alarak melatonin hormonunun salgılanması sağlanmaktadır. Yani vücudun uyku hormonu salgılamasında artış gözlemlenmektedir. Bu ışınlar kesinlikle solaryum ve benzeri ışınlardan değildir. Çok ağır depresyon dönemi geçirmeyen hastalar için ise güneşli havalarda uzun yürüyüşler ve egzersiz yapmaları önerilir. Beyin güneş ışığını aldıkça uyku haline maruz kalmayacaktır. Bu sebeple de zihin daha açık kalacak ve vücut daha fazla enerji salgılayacaktır.

Psikoterapi tedavisi:

Bu tedavide mevsim değişikliği depresyonuna sebep olan sorunların kaynağına inilerek hastanın sorunlarını tanımlayabilmesine, kendini rahat bir biçimde ifade etmesine, insanlara güven kaybından kurtulmasına yardımcı olur. Psikoterapi sonrası kişi kendini depresyon sürecine kıyasla daha rahat ifade edebildiği, güven kaybının son bulduğu ve içinde bulunduğu durumu paylaşabildiği için çözüm yollarını bulmuş ve rahatlamış olacaktır.

Mevsim değişikliği depresyonu sıklıkla sonbahar ve kış aylarında görüldüğü için, hasta bu depresyon dönemi boyunca tedavi olmadan yalnızca yaz aylarında geçişte depresyondan çıkabilir. Yaz aylarında ise bu tür depresyon vakalarına çok az rastlanır.

Mevsimsel depresyona girmemek için dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır:

  • Kendinize değer vererek kaliteli bir yaşam geçirmelisiniz.
  • Uyku düzeninize ve sabah erken kalkmaya dikkat etmelisiniz. Gün ışığından yararlanmak faydalı olacaktır.
  • Dengeli, sağlıklı ve doğal beslenmelisiniz.
  • Mümkün olduğu kadar çok su içmelisiniz.
  • Gün içerisinde kısa yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz.
  • Geleceğinizi göz önünde bulundurarak planlar yapmalı, hayatınızı yaşanır bir hale getirmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git