Pilatesin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pilatesin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
9 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.115 kez okundu.

Sağlığımız için yapabileceğimiz belki de en iyi yatırımlardan biri olan pilates, yapanlara belki yıllardır unuttukları vücutlarıyla olan ilişkiyi geri veriyor. 30 yaşından sonra her yıl kaslarımızın %1′ini kaybediyoruz. Bu kaybı önlemek, kasları kuvvetlendirmek, özellikle kadınlarda kemik erimesinin önüne geçmek; daha önce farkında olmadığımız en derindeki kasları çalıştırmak, gündelik hayatta bize dengemizi sağlayan stabilizatör kasları çalıştırmak için yapılan pilates, sağlıklı yaşamın bir parçası haline geldi. pilates-nasil-yapilirEgzersiz sayesinde salgılayacağınız endorfin hormonu, size mutluluğun kapılarını açarak, daha sağlıklı ve kendinizle barışık olmanızı da sağlayacak. Hayatınızda düzenli ve sürekli olarak pilates ve spora yer açmalıyız. Güzelliğin ve güzel bir fiziğin sırrı bu. En önemli ve dikkate alınması gereken nokta, herhangi bir egzersizin düzenli şekilde yapılması. Bunun illa pilates olması da gerekmiyor, sadece yürüyüş bile, size güzellik ve güzel bir fiziğin kapılarını açacak. Diyetinize ise günümüzde çok yaygın olduğu gibi, zayıflamaktan çok sağlığınız için önem vermelisiniz.

Pilates Ne Sıklıkla Yapılmalı? 

pilates-ne-ise-yarar

Pilates sayesinde salgılayacağınız endorfin hormonu size mutluluğun kapılarını açarak, sağlıklı ve kendinizle barışık bir birey olmanızı da sağlayacaktır. Bunun için en az haftada iki kez pilates yapmanız gerekiyor. Bir spor salonuna gidemiyorsanız, en azından ciddi, tempolu bir şekilde-mümkünse bol oksijen alabileceğiniz bir yerde-düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız.

Pilates Ne İşe Yarar?

pilatesin-faydalari-nelerdir

Diğer sporların aksine set tekrarına dayandırılmayan pilates, tekrar sayıları az, daha çok nefese odaklanan bir egzersiz çeşididir. Hareketi nefese uydurarak çalışan bu egzersiz sisteminde; nefesler derin, uzun ve yavaş bir biçimde burundan alınır. Yine derin, uzun ve yavaş bir biçimde ağızdan üflenir. Pilateste hareketleri yaparken en önemli olan şey, omurganın duruş şeklidir. Hareketleri yaparken dik durmaya özen gösterin. Yanlış bir hareket ya da kondisyonu fazla zorlamanın, kaslara zarar verebileceğini ve yaralanmalara neden olabileceğini unutmayın. Önemli bir sağlık sorununuz varsa, pilates egzersiz programınızı oluşturmadan önce, mutlaka doktorunuza danışın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git