Sağlıklı ve İdeal Bir Kilo İçin Uyku Düzeni Şart

Sağlıklı ve İdeal Bir Kilo İçin Uyku Düzeni Şart
4 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 689 kez okundu.

Yapılan araştırmalara göre yetersiz uyumanın vücuttaki tüm hormonal dengeyi alt üst ettiği ve buna bağlı olarak sizi devamlı yemek yemeğe ittiği ortaya çıkmıştır. Eğer ki, siz ideal kilonuza kavuşmak istiyorsanız o zaman sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenin yanı sıra yeterli uyumakta birincil koşullar arasında yer alıyor.

Yetersiz uyku sebebi ile vücutta pek çok farklı etkinin ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu etkilerin sonucu ise kilo alma problemini ortaya çıkarmaktadır. Yetersiz uyuyan kişilerde beyne gönderilen doyma sinyali olan leptin hormonunun seviyesinin düştüğü gözlemlenmektedir. Bu hormonun seviyesinde yaşanan düşüklük sebebi ile vücutta daha fazla kalori ihtiyacı ortaya çıkıyor. Hatta kaloriye ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bile beyne yemek yeme sinyali olarak gönderilen hormon yüzünden çok daha fazla iştahın açıldığı gözlemlenmektedir. Yetersiz uyku, iştahın artması vb gibi sebep olan önemli bir faktördür. Açlık hormonunun seviyesini yükselttiği için hayatınızda düzene sokmanız gereken ve yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olan etken uykunuz olacaktır. Yetersiz uyumanın diğer bir etkisi ise vücuttaki insüline karşı olan direncin daha güçlü olmasını ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açtığı da uzmanlar tarafından sık bir şekilde vurgulanmaktadır. Eğer ki, vücudunuzda bulunan insülin direnci artarsa vücudunuzda çok daha fazla insülin salgılanması gerçekleşecektir. Böylece Tip-2 olarak adlandırılan diyabet hastası olmanıza da neden olacaktır. Aynı zamanda vücudunuzda yüksek miktarda salgılanan insülin özellikle göbek bölgenizin yağlanmasına neden olan önemli bir faktör olarak karşınıza çıkmaktadır.

uyku

Yapılan araştırmalar sonucunda günde 5 saatten daha az uyuyan kişilerin şeker hastalığına yakalanma riskinin oran olarak çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Obez ya da kilolu bir kişi olmanın iyi bir gece uykusunu engelleyeceğini biliyor muydunuz? Kilolu olan kişilerde uyku apnesi görülme riskinin oran olarak çok daha yüksek olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Uyku apnesi, bu kişinin bir gecede uyku sırasında yüzlerce defa nefes alıp vermesinin durmasına neden olabilecektir. Nefes alıp verme durduktan çok kısa bir süre sonra nefes nefese uyanılması kaçınılmaz olacaktır. Uyku apnesi sorunu ile yaşayan kişilerde çok sık yaşanan bu durum uyku süresini ve uyku kalitesini olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Ayrıca buna ek olarak kilolu kişilerde çok daha sık bir şekilde görülen diyabet, artrit ve kalp hastalıkları da kaliteli bir uyku sürecinin olmasını engelleyecektir. Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız yeterli uyumanız gerekmektedir. Yeterli sürede uyuyabilmek için ise kilo vermeniz gerekir. Peki, iyi ve kaliteli bir uyku için ne gibi önerilerden faydalanabilirsiniz? Sağlıklı ve kaliteli bir hayatı sürdürebilmek için elbette ki bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekecektir. Bunu sağlarken ilk olarak her zaman aynı saatte yatağa gidip, aynı saatte yataktan kalkmayı öğrenmelisiniz. Yatağınızı sadece uyku ihtiyacınızı gidermek için kullanmalısınız. Yatağınızda uzanarak televizyon keyfi yapmak ya da kitap okuma keyfi yapmaktan kaçınmalısınız. Aç olan bir mide ile uyumaya çalışmayınız. Tabi ki yatmadan önce tükettiğiniz öğününüzü daha hafif besinlerden yana kullanmaya özen gösterirseniz, uyku sürecine girmeniz sizin için çok daha kolay olacaktır. Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayarak çok daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Öğlen saat 15:00’dan sonra kafeinli içeceklerden uzak durarak uykunuzun kaçmasını engelleyebilirsiniz. Midenizin üzerine yatmak yerine sırt üstü ya da anne karnında olduğu gibi kıvrılma pozisyonu alarak uyumaya çalışmalısınız. Uyuyacağınız ortamda ışık bulunmaması ve odanızın karanlık olması kaliteli bir uyku için önemlidir. Ayrıca yatağınızın ve yastığınızın ortopedik olması çok daha iyi bir uykunun temel anahtarı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git